A neobanki hitelezés kora közeledik

Az év első két hónapja után már körvonalazódnak a meghatározó trendek a fintech szektorban. A neobankok hitelezési tevékenységének erősödése az egyik leglátványosabb fejlemény eddig, amit mi némi elégedettséggel vesszük tudomásul; mindezt ugyanis már decemberben megjósoltuk

Az év elején publikált Fintech Sparks 2021 online kiadványunkban (ami továbbra is ingyenesen letölthető ezen a linken) a neobanki hitelezést a 2022-re várható legerősebb fintech trendek egyikeként emeltük ki. Egész pontosan így írtunk a témáról: “Az idei évben érdemes felkészülni arra, hogy több szereplő is berobban majd a [hitelezési] területre 100 százalékban online, egyszerűen igényelhető, gyors elbírálású és folyósítású, ügyfélbarát opciókkal.” Lássuk mik történtek azóta ezen a fronton.  

Diverzifikált stratégiák 

Január első napjaiban rántotta le a leplet 2022-es törekvéseiről a Starling Bank. Anne Boden alapító – egyebek mellett – a kínált hiteltermékek bővítését tűzte ki célul éves levelében. A neobank diverzifikált stratégiát folytat majd a területen: készek lesznek átvenni a más pénzintézetek által kihelyezett hiteleket, de saját termékpalettájukat is újabb megoldásokkal bővítik. Boden hozzátette, hogy akvizíciók is terítéken vannak, így egy-egy hitelező felvásárlásával még tovább terjeszkedhet a vállalat. 

A SoFi kínálatában eddig sem volt hiány hitelekben. Az amerikai fintech folyamatos bővüléssel jutott el oda, hogy mára szinte minden fontosabb konstrukció digitális verziója megtalálható a termékpalettán. A SoFi januárban megkapta a szükséges engedélyeket ahhoz, hogy bankholdinggá alakuljon. Annak érdekében, hogy teljes értékű bankként folytassák működésüket várhatóan a közeljövőben véglegesítik egy kaliforniai közösségi bank felvásárlását. Anthony Noto, a SoFi vezérigazgatója új szolgáltatások bevezetését is ígérte. Az engedélyek birtokában a SoFi nem kényszerül majd a partner bankokkal való együttműködésre, közvetlenül nyújthat online kölcsönöket a klienseknek. 

A fenntartható neobankként ismert Tandem Bank is akvizícióval bővítheti termékpalettáját. A brit fintech az Oplo lakossági hitelezőt emelte be portfóliójába. Az Oplo akvirálásával a Tandem további lakossági hiteltermékeket kínálhat az ügyfeleknek, köztük jelzáloghiteleket, felújítási kölcsönöket, autóhiteleket, valamint személyi kölcsönöket. A Tandem több irányváltáson van túl, de néhány éve elkötelezetten követik a zöld vonalat, és a jelek szerint most már valóban ebbe az irányba kívánnak építkezni a hitelezési tevékenység bővítésével is. 

Szuperappok rohamosan bővülő termékkínálattal

A német Vivid Money 100 millió euró friss tőkéhez jutott februárban befektetőitől. A Vivid 2020 nyarán kezdte meg működését, azóta rohamtempóban zajlik a termékfejlesztés. Mára a vállalat szolgáltatása egyike Európa feltörekvő szuperappjainak, a friss tőke pedig a tervek szerint a biztosítási és hiteltermékek bevezetését is lehetővé teszi majd számukra. Érdekes lesz látni, hogy a tipikus neobanki funkcionalitásra (pénzforgalmi szolgáltatások, cashback, részvény- és kriptokereskedelem) építő vállalat a hagyományos termékek kínálatában is hasonlóan sikeres lesz-e. 

A Tinkoff a Vividhez hasonlóan pénzügyi szuperapp szolgáltatóként határozható meg. Az orosz vállalat biztosítási és vagyonkezelési megoldásokat is kínál ügyfeleinek, akiknek 200 ezer rubelig gyorskölcsönöket is nyújt. A Tinkoff nemrég egy digitális jelzáloghitelt jelentett be, ami jelentősen felpezsdíti majd a neobank hitelezési tevékenységét. Első körben a meglévő jelzáloghiteleket hozhatják át a kliensek a Tinkoffhoz. Az idei év végére a neobank lakásvásárlásra fordítható, saját jelzáloghiteleket is kínál majd. Az orosz-ukrán háború miatt a vállalat nehéz helyzetben találja magát, a termékfejlesztés viszont egyértelműen jó irányba halad. 

Csábítóan stabil bevétel a hitelkamat

Az indiai Niyo is a hitelezés irányába nyit. Ez egy fejlődő országban tevékenykedő neobanktól nem meglepő. A régiókban hatalmas a banki kapcsolattal nem rendelkezők aránya a lakosságon belül, így az ügyfelek többsége igényt tart a klasszikus banki szolgáltatásokra. Ennek megfelelően a neobankoknál egyre inkább előtérbe kerül a hiteltermékek bevezetése. A Niyo 100 millió dollárt vont be február végén, az összegből jut majd arra is, hogy személyi kölcsönöket és hitelkártyákat dobjanak a piacra

Amint látható, már az év elején sokasodnak a hitelezést elindító neobankok. Drámai fellendülésre a volumen tekintetében ugyanakkor még nem érdemes számítani. A hitelezéshez ugyanis szigorú feltételeknek kell megfelelni, számos neobank már le is tett a szükséges banki engedély megszerzéséről. Egyre nő azonban azok száma is, akik a hiteltermékek bevezetése mellett döntenek. Ez persze nem meglepő, hiszen a hitelezés adja a hagyományos piaci szereplők, az inkumbensek profitjának jelentős részét, a hitelek után fizetett kamatoknál stabilabb bevételi forrás nem nagyon található a pénzügyi szektorban. 

Bátorfi Botond