Hétéves a Revolut – fintech rövidhírek

Egyszerre két számot ünnepel a Revolut: hét éve indult útjára a globális pénzügyi szuperalkalmazás.  Ez idő alatt világszerte több mint 20 millió lakossági ügyfelet szolgált ki és jelenleg havonta több mint 250 millió tranzakciót dolgoz fel. Ám nem minden fintech könyvelhet el hasonló sikereket: a közelmúltban csődvédelmi eljárásokról és pénzmosási vádakról is hallhatunk a nemzetközi fintech piacról. A Fintech Világa legújabb adásában Suppan Márton és Érczfalvi András műsorvezető az elmúlt hetek legfontosabb fintech híreit elemzik.

Az utazásfoglalás szolgáltatása után edukációs kurzusokkal bővíti palettáját a Revolut. A brit neobank is tapasztalja, hogy az átlagember korántsem tud eleget a kriptovalutákról, sokan így a megfelelő ismeretek nélkül vállalnak pénzügyi kockázatot. A Revolut sikerei, társadalmi felelősségvállalása és szolgáltatásainak diverzifikációja mellett az adásban szó lesz a Magyar Nemzeti Bank figyelmeztetéséről is. Szerintük a helyi ügyfelek érdekeit az szolgálná leginkább, ha a Revolut Bank magyarországi székhellyel, tőkeerővel és az MNB felügyelete alatt végezné tevékenységét az országban.

Nem csak növekedési és terjeszkedési sikerektől voltak hangosak a fintech hírek az elmúlt időszakban. A kibontakozó kriptotél nem kíméli az amerikai vállalatokat. A Celsius Network kriptovaluta-hitelező csődeljárást jelentett be azzal az elsődleges céllal, hogy stabilizálja üzleti helyzetét.

Afrikában egy fintech unikornis botránya tartja lázban a nigériai és kenyai hatóságokat. A nigériai Flutterware-et csalással és pénzmosással vádolják. Kenya legfelsőbb bírósága összesen 52,5 millió dollárt zárolt 62, a Flutterwave-hez és hat másik, a fintech cégtől átutalásokat fogadó vállalathoz kapcsolódó számlán.

Eközben fintech ökoszisztéma alszektoraiban is jelentősen visszaesett a befektetések összértéke. Ennek ellenére a Klarna 800 millió dolláros befektetési fordulója után egy újabb óriási tőkebevonásra is sor került az elmúlt hetekben. Egy insurtech vállalat, a Wefox 400 millió dollárral gyarapította vagyonát.

A fintech világában azonban nem csak a gazdasági sikerek jelentenek értéket. A Sibstar olyan speciális bankkártyát dobott a piacra, ami jelentősen segítheti a mindennapjait annak a világszerte több mint 55 millió lehetséges felhasználónak, akiknél Alzheimer-kórt diagnosztizáltak.