Célhoz kötött megtakarítások – a piac legjobbjai

Múlt heti podcast adásunkban – ami itt meghallgatható – megígértük, hogy jelentkezünk egy összeállítással azokról a bankokról és fintechekről, amelyek színvonalas célhoz kötött megtakarítási funkciókat kínálnak ügyfeleiknek. A célhoz kötött megtakarítások lényege hogy az ügyfelek külön zsebeket hozhatnak létre tervezett költéseiknek, ahol megtakarítások felhalmozásába kezdhetnek az adott cél finanszírozásához. A megtakarítás folyamata a részelemekre való felbontás révén sokkal könnyebben behatárolhatóvá és tervezhetővé  válik, a célhoz kötött megtakarítási zsebekre ráadásul számos izgalmas logika építhető, ahogy ezt a fentebb hivatkozott podcast adásunkban is említettük. Lássuk akkor a legjobb megoldásokat a piacról.

Revolut

A brit neobank a Vaults névre hallgató funkcióval teszi lehetővé klienseinek, hogy pénzt tegyenek félre a számukra fontos célokra. A megoldás kuriózuma, hogy nem csupán 30 különböző valutában, de még kriptóban, vagy nyersanyagokban is megkezdhetők a megtakarításokat. Az ügyfelek eldönthetik, hogy rendszeresen utalnak a zsebekbe, egyszeri utalásokat végeznek, vagy minden tranzakciójuk végén az összeget felkerekítik a legközelebbi kerek számra és a különbözetet automatikusan a megtakarítási zsebekbe irányítják.

A célok teljesülésének esélyét növelik az egyénileg beállítható megtakarítási célok és költési limitek, amelyekhez határidők is kapcsolhatók, így az ügyfél garantáltan sikerrel járhat. Egy újabb extra funkció a Revoluttól, hogy csoportos zsebek is indíthatók, ahol barátokkal és családtagokkal lehet gyűjteni egy közös célra, ami ezáltal sokkal gyorsabban és kényelmesebben elérhető.

N26

Az N26 Spaces egy a prémium csomaghoz tartozó extra funkció, amelynek segítségével az ügyfelek alszámlákat hozhatnak létre bankszámlájukon belül költésenként (maximum tíz ilyen alszámla hozható létre), majd ezeken az alszámlákon megtakarítások felhalmozásába kezdhetnek. A megoldás alapjaiban tehát megfeleltethető a Revolut Vaults funkciónak, további egyezés, hogy az N26 kliensei is létrehozhatnak közös zsebeket ismerőseikkel, akik közül akár tízet is meghívhatnak és együtt gyűjthetnek olyan költségekre, mint egy közös nyaralás vagy síelés.

Starling

A Starling Bank egyfajta virtuális malacperselyként hivatkozik célhoz kötött megtakarítási zsebeire, amelyek a Savings Spaces funkciónév alatt érhetők el a brit challenger bank klienseinek. A Starling négy központi előnyt emel ki a szolgáltatással kapcsolatban, melyek az alábbiak: (1) egyszerűség, hiszen az ügyfelek könnyedén utalhatnak központi bankszámlájuk egyenlegéről a zsebek valamelyikébe, ráadásul ezek az utalások visszafele is kivitelezhetők; (2) automatizáció, mivel a Round Up felkerekítési funkcióval (ez megegyezik a Revolut és az N26 esetében említettel) automatikussá válhat a megtakarítás, a kerekítési különbözet mindig megjelenik a kiválasztott zsebben; (3) vizualitás, ugyanis a megtakarítási zsebek elnevezhetők, valamint fotó is rendelhető hozzájuk, így könnyebb eligazodni közöttük; (4) rendszerezettség, mert a zsebek egyéni preferencia szerint sorba rendezhetők, az ügyfeleket pedig értesítések tájékoztatják minden beérkező utalásról.

Greenlight

A Greenlight amerikai családi bank számos megtakarítási fókusszal rendelkező funkciót kínál ügyfeleinek, ezek közül az egyiket a célhoz kötött megtakarítások jelentik. A funkció lényegében megegyezik a korábban bemutatott verziókkal, itt a felkerekítések és utalások mellett a családi banki logika miatt bejön viszont egy újabb vonal, a zsebpénzek. A Greenlightot használó szülők automatikusan küldhetnek zsebpénzt gyermekeiknek az összeg és a gyakoriság megadásával, a gyermek pedig beállíthatja, hogy a bejövő összegek mekkora hányadát szeretné félretenni, így ezzel tovább növelhető a megtakarítási kedv és annak üteme.

gohenry

A brit gohenry a Greenlighthoz hasonlóan családi bankként működik, termékpalettájukban pedig szintén megtalálhatók a célhoz kötött megtakarítások. Mivel a célcsoportot a gyerekek és tinédzserek jelentik, így a funkció rendkívül egyszerűnek mondható: a gyerekek beállíthatják, hogy a heti zsebpénzük mekkora részét szeretnék félretenni, majd külön zsebeket hozhatnak létre az egyes céloknak. A felületen később folyamatosan nyomon követhetik a megtakarítások alakulását, vagyis, hogy hol tartanak épp a folyamatban és mennyi pénzre van még szükség az egyes célok eléréséhez.

KOHO

A torontói székhelyű fintech cég a Peoples Trust kanadai pénzügyi vállalattal együttműködve kínál bank szolgáltatásokat mobilappján, valamint Visa prepaid kártyáin keresztül. A KOHO többek között azt is lehetővé teszi ügyfeleinek, hogy vásárlásaik összegének felkerekítésével minden tranzakció után gyarapítsák megtakarításaikat. A célhoz kötött megtakarítási zsebek létrehozásával az ügyfelek könnyebben koordinálhatják megtakarítási tevékenységüket, valamint nyomon követhetik a céljaik alakulását.

Bank of America

Az inkumbensek oldaláról a Bank of America mindenképp említést érdemel, ugyanis bár több másik nagy bank is rendelkezik célhoz kötött megtakarítási funkcióval (például a Capital One Bank, a Wells Fargo, vagy a PNC), a BoA megoldása az, ami ügyfélélmény tekintetében is egyértelműen egy lapon említhető a fintechek esetében látottakkal. A BoA megtakarítási számlával rendelkező ügyfelei egyéni célokat állíthatnak, melyeket saját névvel és háttérképpel személyre is szabhatnak, majd alkalmi és automatizált rendszeres utalásokkal megkezdhetik a gyűjtést céljaik eléréséhez. A gyűjtések célonkénti státuszának megjelenítését látványos vizuális elemek és magyarázó szövegek segítik, így a célok beemelésével a megtakarítás folyamata nem csak sikeres, de izgalmas és élvezetes is lehet az ügyfeleknek.

Bátorfi Botond