Drasztikus lépés előtt állhat az ismert neobank, a Monese

Piaci értesülések szerint kettéválhat a Monese, a pénzügyi alkalmazásáról Magyarországon is ismert fintech cég. Év elején derült ki, hogy fokozódó pénzügyi nyomás alatt áll a vállalat. A jelek szerint a Monese alkalmazásának és pénzügyi infrastruktúra tevékenységének szétválasztása oldhatja meg a fintech problémáit.

A Monese a 2010-es évek elején született, majd óriási népszerűségre szert tett fintech cégeinek egyike a Revolut és a Wise mellett. Társaihoz hasonlóan egy konkrét probléma megoldására jött létre: a külföldi vendégmunkások egyszerűbb pénzügyi kiszolgálására.

Amíg a Revolut az utazók külföldi költéseit, a Wise pedig a valutaváltást tették könnyebbé, addig a Monese a digitális bankszámlanyitással tette lehetővé sokak számára azt, hogy pénzügyi szolgáltatásokhoz férjenek hozzá egy külföldi országban. Az alkalmazás jelenleg a számlanyitás mellett bankkártyát, nemzetközi utalást, fizetési megoldásokat, pénzkezelési funkciókat és biztosításokat kínál, valamint üzleti csomaggal is rendelkezik.

Mindez több mint 2 millió ügyfelet hozott 30 országból és több mint 200 millió fontnyi tőkét vonzott be külső befektetőktől.

Vélhetően a fokozódó neobanki verseny miatt 2021-ben egy érdekes lépésre szánta el magát a Monese. Elkezdett kifejleszteni egy digitális pénzügyi infrastruktúra platformot a Mastercard és a Thought Machine (egy újvonalas core banking szolgáltató) segítségével.

Eleinte egyik befektetője, az Investec számára fejlesztette a platformot. Célja az volt, hogy a modern igényeknek megfelelő hátteret biztosítson az Investec privát ügyfeleknek nyújtott tranzakciós szolgáltatásainak, valamint egy új vállalati bankszámla piacra dobásának.

Sokáig nem érkezett új hír az XYB névre keresztelt platformról. Az év elején azonban kiderült, hogy ráépült az HSBC multidevizás pénzküldő és fizetési alkalmazása, a Zing. A Revolut és a Wise kihívójának szánt applikáció vélhetően a Monese lakossági alkalmazásának több képességét is átvette. Mondhatni az HSBC a tüzet tűzzel, vagyis a fintechet fintech-kel megközelítést alkalmazza.

Forrás: Monese

Beütöttek a pénzügyi nehézségek

Bár jelentős lakossági ügyfélbázissal és egy ígéretes platformmal is rendelkezik a Monese, sok fintech céghez hasonlóan pénzügyi kihívásokkal küzd. Év elején kerültek napvilágra a vállalat 2022-es pénzügyi eredményei.

Bevételei egy év alatt 57 százalékkal nőttek 17,6 millió fontról 27,7 millió fontra. Ezzel párhuzamosan azonban a kiadások is jelentősen megemelkedtek – 55 százalékot ugrottak 17,2 millió fontról 26,8 millió fontra. Mindent figyelembe véve a Monese veszteségei 70 százalékot nőttek 2022 során.

Egy, a vállalathoz közel álló forrás szerint tavalyi erős évet zártak és a lendület az idei évkezdésben is kitartott. A Monese bevételei elvileg folyamatosan növekednek, és a veszteségek a 2022-es 30,5 millió fontról egy alacsony egyszámjegyű milliós összegre csökkentek. A nyereségesség már rövid távon elérhető lehet. Kérdés, hogy mennyire hiteles az információ.

A pénzügyi jelentés azzal a figyelmeztetéssel zárul, hogy a vállalkozás a jelenlegi működésének és növekedési terveinek finanszírozásához újabb finanszírozásra szorul. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a Monese 20 százalékos résztulajdonosa, a Kinnevik leírta befektetését, azaz „elvesztett” pénzként kezeli.

Nem csoda, hogy egyes piaci értesülések szerint Noriss Koppel óriási befektetői nyomás alatt áll, hogy új forrásokat hozzon be és nyereségesség felé terelje a vállalatot.

A Monese válasza: kettéválás?

A Sky News szerint a Monese tanácsadókkal vizsgálja az alkalmazással és a pénzügyi infrastruktúrával kapcsolatos tevékenységének szétválasztását – többek között a már említett befektetői nyomás hatására. Potenciálisan külön cégbe lehet kiszervezve a Monese digitális pénzügyi alkalmazás, valamint az XYB digitális banki infrastruktúra platform. A szervezeti adottságok ehhez már meg is vannak: az XYB egy külön bejegyzett cégbe van kiszervezve jelenleg is.

A lépés előnyei közé tartozhat a(z):

  • dedikált stratégia a két különálló üzletágnak;
  • nagyobb fókusz a különböző ügyfélcsoportokra;
  • gyorsabb döntéshozatal és cselekvés a különböző célpiacokon; valamint
  • erősebb, különálló brandek felépítése.

Ugyanakkor kockázatai is vannak a szétválásnak:

  • minden esetben nehéz menedzselni egy ilyen komplex szervezeti átalakulást;
  • elveszhetnek potenciális szinergiák az üzletágak között; valamint
  • a működési költségek megnőhetnek egyes munkakörök duplikációja miatt (pl. egy-egy dedikált adminisztrációs, humán erőforrás-menedzsment, marketing és sales osztály.)

Az eBay-PayPal esetből tanulhat a Monese

Figyelemre méltó példa lehet a Monese számára az eBay és a PayPal 2015-ös különválása. Amikor az eBay úgy döntött, hogy leányvállalatát, a PayPal-t egy teljesen független cégbe szervezi ki, egy mindkét fél számára előnyös helyzetet alakított ki. Lehetővé vált, hogy az eBay online piactéri főtevékenységére, a PayPal pedig a digitális fizetési ökoszisztémájának bővítésére koncentrálhasson.

A döntés okai közé tartozott, hogy mindkét vállalat hatékonyabban tudjon mozogni saját piacán. A PayPalnak agilitásra volt szüksége ahhoz, hogy felvegye a versenyt az újonnan megjelenő fizetési szolgáltatókkal, míg az eBay az e-kereskedelmi versenytársakkal, nevezetesen az Amazonnal szembeni pozícióját igyekezett javítani. Emellett úgy vélték, hogy külön-külön mindkét vállalat magasabb piaci értéket érhet el a tőzsdén.

Érdekesség: A PayPal jelenleg is egy hasonló helyzetben, csak más szerepben találja magát. Nem igazán találja a 2013-ban felvásárolt Braintree, egy fizetési szolgáltató helyét a vállalati stratégiájában. Könnyen lehet, hogy úgy tesz a közeljövőben, mint az eBay 2015-ben.

A szétválást követően az eBay és a PayPal is egyértelműbb, egyedi üzleti igényeikhez igazodó stratégiai döntéseket tudott hozni. Új üzleti kapcsolatokat tudtak kialakítani, adott esetben egymás versenytársaival, ami a PayPalnél a felhasználói bázis és a tranzakciós volumen növekedéséhez, az eBaynél pedig a fizetési opciók kibővítése által az ügyfélélmény nagyobb kontrolljához és fejlesztéséhez vezetett.

A döntést igazolta, hogy mindkét fél részvényárfolyamai növekedtek. De érdemes megemlíteni azt is, hogy a két vállalat közül a PayPal lett a nagyobb nyertes.

Forrás: Depositphotos

Jól és rosszul is elsülhet a lépés

Ha különválik a Monese két tevékenysége, a két cég óriási piacokon törhet előre nagy elánnal.

A Monese vendégmunkásokra összpontosító alkalmazása az Európai Unióban (EU) és az Egyesült Királyságban érhető el. Az EU-ban tavaly 17 millió uniós polgár élt a születési országától különböző országban, valamint 27,3 millió nem uniós polgár élt a tagországokban. Angliában és Walesben több mint 10 millió, nem az Egyesült Királyságban született ember lakott 2022-ben. Emellett éves szinten mindkét régióban milliós vándorlási forgalom figyelhető meg.

Az XYB piacán óriási a növekedési potenciál. Tevékenysége alapján a Banking-as-a-Service (BaaS), magyarul Bankolás-mint-Szolgáltatás piacára sorolható a vállalati üzletág. A Boston Consulting Group és a Finda előrejelzése szerint 2028-ra 150 milliárd dollár lehet a piac mérete. Különösen jó az esélyek ezen a vonalon, ugyanis a Monese az utóbbi években nagy figyelmet szentelt a platformra és egy fiatalabb, kevésbé leosztott piacon van jelen.

Ha minden jól megy, mindkét cég képes lesz erősíteni piaci helyzetét és közelebb kerülhetnek az áhított nyereséges működéshez.

Óvatosan kell kezelni azonban az optimizmust. A digitális pénzügyi szcénán óriási versennyel kell szembenézni mind fintech cégekkel, mind hagyományos pénzügyi szolgáltatókkal szemben. A BaaS-piacon pedig ugyancsak nagy a verseny, valamint az elmúlt évben felerősödtek a szabályozási kihívások is.

A pesszimista forgatókönyv szerint van rá esély, hogy a Monese nem rendelkezik elegendő pénzzel az érvényesüléshez mindkét piacon. Ennek következtében eladásra kerülhet az egyik (nagyobb valószínűséggel az applikáció), vagy akár mindkét üzletága. Az alkalmazásnál a Monese brand és az ügyfélbázis jelentheti a legnagyobb értéket a technológia mellett. Az infrastruktúra üzletágban pedig értelemszerűen a platform a legértékesebb. Meglehet, hogy az HSBC tudatosan erősíti kapcsolatát Monese-zel, és a megfelelő alkalom adtán egy esetleges felvásárlással a nagybank lehetne a legnagyobb nyertese a fintech vesztének – de ez jelenleg nem több egy nagyon elrugaszkodott gondolatnál.

(Források: BCG, Eurostat, Finextra, Fintech.hu, Immigration Advice Service, Monese, Sky News, Youth4Europe)

(Címlapkép: Monese)