Dán fintech indít támogatási programot regionális startupoknak

A Copenhagen Fintech egyezséget kötött egy kockázati tőke támogatású előmagvető finanszírozási program indítására az északi és balti fintech startupok fejlesztésének felgyorsítása érdekében.

A skandináv országok és a balti régió “forró gócpontok” a fintech innováció szempontjából, állítja a dán fintech innovációs központ, a Copenhagen Fintech vezérigazgatója. 

Thomas Krogh Jensen hatalmas érdeklődést lát a nagy pénzintézetek és technológiai cégek részéről világszerte, akik ki akarják használni a skandináv és a balti térségben rejlő hatalmas potenciált.

Sikersztorik a régióból

Jensen szerint számos ok miatt tartják most vonzónak a két régiót a fintech befektetők és innovátorok. Ezek között említi, hogy a két régió kiemelkedően digitalizált területek, különösen a pénzügyi infrastruktúra tekintetében. Elmondása alapján a régiókban erős bizalom és elfogadás tapasztalható a pénzügyi szolgáltatások iránt. 

Jó példa Észtország, ahol a kormány évtizedek óta nagy figyelmet fordít a digitális infrastruktúra fejlesztésére. Emellett számtalan program indult a társadalom pénzügyi és digitális edukációjára. Erre példa az Invest in Estionia platform, amely információt nyújt az ország üzleti és technológiai környezetéről, illetve lehetőséget ad a piaci szereplők közötti kapcsolattartásra.

A skandináv és balti országokban bizonyítottan megvannak a feltételek továbbá a globálisan versenyképes fintechek elindulásához. Ezt igazolja egyebek mellett a Wise, a Pleo és a Klarna példája is. Jensen több fintech szegmenst is kiemelt, amelyek mostanában népszerűek a régióban. 

“A klímaváltozást és a fenntarthatóságot célzó fintech megoldások pozíciója továbbra is erős a régióban” – hangsúlyozta. “Az insurtechek, különösen a kis- és középvállalkozásoknak szóló szolgáltatások, olyan területek, ahol érdekes dolgok történnek. Szakterületi megoldásokat nyújtanak a vagyongazdálkodás, a digitális eszközök, a pénzügyi bűnözés és az ellenük való küzdelem területén ezek a vállalatok.”

Jensen kiemelte a mesterséges intelligenciát is, mint fontos elemet, mivel annak legújabb fejlesztései nagyban megerősítik a cégek szolgáltatásait.

Támogatás a regionális fintecheknek

A Copenhagen Fintech frissen megkötött egyezsége egy kockázati tőke támogatású előmagvető programot indít a skandináv és a balti fintech startupok fejlődésének a felgyorsítására. A program, amelyet a korai fejlődési fázisú (early-stage) svájci befektető, a Tenity támogat, ambiciózus fintech vállalkozásoknak nyújt pénzügyi támogatást. A résztvevők 50 ezer eurós előmagvető befektetési tőkét kapnak és egy potenciális újabb befektetéssel akár 250 ezer euróra is szert tehetnek.

A program keretei között hozzáférést kapnak a résztvevők egy platformhoz is a skálázás elősegítésére. A startupokat mentorok is segítenek, és részt vehetnek egy nyilvános bemutató napon (demo day). 

A hálózathoz, a tudáshoz és a tehetséghez való hozzáférés a programban speciális workshopokon keresztül történik, amelyek a vállalatok számára fontosak. “A befektetőink, pénzügyi és technológiai partnereink, valamint az iparági mentorok és szakértők kombinált hálózata páratlan” – emelte ki Jensen, amely alátámasztja, mennyire fontos szerepe van a programnak a startupok elindításában.

(Forrás: Fintech.eu)

(Címlapkép: Depositphotos)