Az energiaszektor megelőzte a fintechet Európában

Az energiaszektor átalakulása hajtja a fellendülést az európai kockázati tőkebefektetésben 2024 első negyedévében. A Dealroom jelentése szerint a legnépszerűbb célpiac továbbra is az Egyesült Királyság.

Az európai startupok 13,7 milliárd dollár kockázati tőkét gyűjtöttek 2024 első negyedévben. Ez 5 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest.

A finanszírozás növekedése ellenére aggodalmak merültek fel a globális lassulással kapcsolatban. Az európai kockázatitőke-piac úgy tűnik, hogy a tavalyihoz hasonló úton halad majd az idén is. 2023-ban az európai startapokba  összesen 59,1 milliárd dollár kockázatitőke-befektetés érkezett.

Mozgalmas startup piac

Több mint 500 vállalat jutott 2 millió dollárt meghaladó forráshoz az év első hónapjaiban. A későbbi fejlődési fázisú (later-stage) startupok iránti érdeklődés kiemelkedően magas volt, a szegmensbe 2,1-szer annyi tőke érkezett mint az előző év azonos időszakában.

A tőkebefektetések értéke alapján az energiaszektor megelőzte a fintechet és az egészégipart Európában, . Ez a jelenség alátámasztja, hogy a nettó zéró felé vezető út kiemelt prioritássá válik a kontinensen.

Az energetikai startupok összesen 3,1 milliárd dollárt gyűjtöttek, immár a negyedik egymást követő negyedévben. A második és a harmadik helyen a fintech és az egészségipar állt, egyarán 2,8 milliárd dolláros finanszírozással.

A célországok változatlanok

Országokra lebontva, az első negyedév a korábbiakhoz képest nem tartogat meglepetéseket. Az Egyesült Királyság továbbra is a kockázatitőke-befektetések vezető európai célpontja 3,9 milliárd dolláros összbefektetéssel, ez azonban 19 százalékos visszaesést jelent a tavalyi év azonos adatához képest. Németország 2,3 milliárd dollárral a második, Franciaország 1,7 milliárd dollárral a harmadik helyen állnak.

Az első három helyről lemaradt, de figyelemre méltó növekedést ért el a holland piac. Az itt működő startupok összesen 1,3 milliárd dollár tőkéhez jutottak az idén az első három hónapban, ami 107 százalékos növekedés a 2023 első negyedévi adathoz képest.

Kiemelt figyelem az energiaszektorra

Az energiaszektor fellendülésének egyik fontos eleme lehet az EU új programja, az Európai Energiahatékonyság Finanszírozási Koalíció (European Energy Efficiency Financing Coalition, EEEFC). Ez az új kezdeményezés a legmagasabb szinten kapcsolja össze az uniós országokat, a pénzügyi intézményeket és az Európai Bizottságot. Célja, hogy hosszú távú és fenntartható finanszírozási keretet hozzon létre az energiahatékonysági beruházások számára.

Az energiaszektor innovációját támogató programra Magyarországon is van példa. Az MVM Edison 2024 Újító Program olyan startupokat céloz meg, amelyek a jövő városaival, energiamegoldásokkal vagy digitális fejlesztésekkel kapcsolatos témákban valósítanak meg új ötleteket.

(Forrás: Tech.eu)

(Címlapkép: Depositphotos)