Óriási hozammal adták el a diákok által alapított startupot

A digitális személyazonosság ellenőrző megoldást kínáló londoni Onfidot felvásárolta az amerikai Entrust, a világ egyik vezető fizetési és adatbiztonsági vállalata. Az Onfido magvető befektetője az Oxfordi Egyetem volt, amely a startup eladásával nyolcvanszoros megtérülést ért el eredeti befektetésén. Ez az egyetem eddigi legmagasabb hozamú kockázati tőkebefektetése.

Jövedelmező befektetés

A startup alapítói Husayn Kassai, Eamon Jubbawy és Ruhul Amin az Oxfordi Egyetemhez tartozó Saïd Business School diákjaiként vettek részt az egyetem inkubátor programjában. Ennek keretében 2013-ban 20 ezer font magvető tökét fektetett az egyetem a startupba. A mostani eladással ennek a nyolcvanszorosát kapta meg az egyetem. A befolyt összeget további megvető befektetésekre fordítják majd. 

“Az induláskor, 2012-ben még nagyon távolinak tünt egy digitális identitásokat ellenőrző megoldás létrehozása. Az Oxford első inkubátorának támogatása döntő fontosságú volt – nemcsak a vállalatnak, hanem az önbizalmunknak is.”

– mondta Hussain Kassai az Onfido egyik alapítója

Az indulást követően több komoly befektető is beszállt az Onfidoba. Ezek között volt egyebek mellett az M12 (korábban Microsoft Ventures) és az amerikai magántőke alap, a Bain Capital is.

Felvásárlással erősít az Entrust

Az Onfidot az amerikai Entrust vásárolta fel, amely a világ egyik vezető fizetési és adatbiztonsági vállalata. Bár az akvizíció pontos részleteit nem hozták nyilvánosságra, korábban 650 millió dolláros árról szóltak a sajtóhírek.

A felvásárló Entrust profilja meglehetősen hasonlít az Onfido által kínált megoldásokra, a cél igy minden bizonnyal az Entrust saját megoldásainak tovább fejlesztése lehet.

Megakadályozott pénzügyi csalások

Az Ofido ügyfelei között olyan vállalatok vannak, mint a Revolut, a Adyen vagy a Bunq. Megoldásaik közé tartoznak a különböző azonosítási (személyi igazolvány, arcképes azonosítás), illetve KYC es pénzmosás elleni szolgáltatások. A startup eladásakor 140 millió angol fontnyi bevétellel és 500 munkavállalóval rendelkezett.

Az Onfido a mesterséges intelligencia alkalmazásával harcol a személyazonosság-lopási kísérletek ellen. Számításaik szerint az elmúlt másfél évben 6 milliárd dollárnyi potenciális csalást akadályoztak meg. Egy korábbi jelentésük szerint pedig az elmúlt évben 3000 százalékos növekedést tapasztaltak a deep fake-ek, és ötszöröst a hamisított személyazonosságok terén.

(Forrás: University of Oxford)