Világszerte alacsony a pénzügyi műveltség

A pénzügyi műveltség stagnálására hívja fel a figyelmet a TIAA legújabb kutatása, miszerint az amerikai és európai lakosok egyaránt aluledukáltak a pénzügyek területén.

A pénzügyek mélyen befolyásolják mindennapjainkat. Hatással vannak arra, hol élünk, milyen az oktatásunk, az egészségünk, a karrierünk, a kapcsolataink, a családunk és a nyugdíjunk.

Mégis, míg a pénzügyi világ folyamatosan fejlődik és változik, úgy tűnik, hogy mi nem követjük ezt a változást. Felmérések szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió felnőtt lakosságának jelentős része pénzügyi analfabéta.

Stagnáló pénzügyi műveltség az Egyesült Államokban

Az amerikai felnőttek pénzügyi tudásának egyik legmélyrehatóbb felmérése a TIAA Institute-GFLEC Personal Finance Index (P-Fin Index), amely egy évente publikált kutatás, 28 kérdésre adott válaszok alapján számolják az index értékét. Nyolc területet vizsgálnak: olyanokat például, mint a jövedelem, a megtakarítás, a biztosítás és a kockázatok megértése.

A felmérések adatai szerint az Egyesült Államokban a pénzügyi műveltség szintje 2017-2022 között lényegében stagnált (a felmérés résztvevőinek 49-52 százaléka érte el a megfelelő szintet) , az utóbbi két évben azonban csökkenés volt megfigyelhető (48 százalékra süllyed a mutató).

Az eredmények azt mutatják, hogy az amerikaiak a hitelezés, a megtakarítás és a fogyasztás terén érzik magukat legkényelmesebben. A legkevésbé magabiztosak pedig a pénzügyi kockázat megértése terén.

Annamaria Lusardi és Olivia Mitchell professzorok három feleletválasztós kérdést dolgoztak ki annak érdekében, hogy jobban megértsék az amerikaiak pénzügyi felkészültségét.

  1. Tegyük fel, hogy 100 dollárral rendelkezik egy megtakarítási számlán és az éves kamatláb 2 százalék. Öt év múlva mennyi pénze lesz a számlán?
  2. Képzeljük el, hogy a megtakarítási számláján az éves kamatláb 1 százalék, míg az infláció évi 2 százalék. Egy év múlva ezzel a pénzzel a számlán képes lesz…(többet, kevesebbet vagy ugyanannyit) vásárolni.
  3. Az alábbi állítás igaz vagy hamis? Egyetlen vállalati részvény vásárlása általában biztonságosabb hozamot nyújt, mint egy részvényalap.

Az amerikaiak alig 30 százaléka válaszolt mindhárom kérdésre helyesen 2021-ben. Még aggasztóbb, hogy a tudásbeli hiányosságaikat a felmérés válaszadói hibásan mérik fel, magasabbra értékelik tudásukat a mértnél.

“Ezek az eredmények aggodalomra adnak okot. Az önértékelés és a valós tudás közötti szakadék túlzott önbizalomhoz vezethet a kritikus pénzügyi döntéseknél” – tette hozzá Lusardi Professzor.

Hasonló helyzet az EU-ban

Az Egyesült Államokban tapasztaltak nem tekinthetők egyedülálló jelenségnek. Az Európai Unióban a megkérdezettek negyede alacsony pontszámot ért el az Eurobarometer 2023-as, pénzügyi műveltséget vizsgáló felmérésében.

“Ez az első uniós pénzügyi műveltségi felmérés figyelmeztető jel számunkra, és a tagállamok számára is” – nyilatkozta Mairead McGuinness, a pénzügyi szolgáltatások, pénzügyi stabilitás és tőkepiaci unió (Financial services, financial stability and Capital Markets Union) biztosa. “Többet kell tennünk a pénzügyi műveltségi szintjének emeléséért. Mindenkinek érdeke az emberek önbizalmának növelése és a készségek fejlesztése annak érdekében, hogy megalapozott pénzügyi döntéseket hozzanak az unióban élők” – tette hozzá.

A pénzügyi kockázat megértése különösen alacsony

A pénzügyek világa folyamatosan változik, ezért nagyon fontos megérteni, hogyan lehet a jelentős kockázatok elkerülésével navigálni a piacon. Az P-Fin Index eredményei szerint azonban az amerikaiaknál a kockázat megértése területén 2017 óta 4 százalékpontos csökkenés volt tapasztalható, jelenleg a válaszadók 35 százalékának ismeretei érik el ezen a területen a megfelelő szintet. Ez egy generációkon átívelő jelenség és mélyreható problémákat okozhat.

Hogyan fejleszthető a pénzügyi tudás?

Mint minden tanulási folyamat, az ingatlanok, a befektetések, a kockázati profilok és az egyéb pénzügyi lehetőségek részleteinek megértése időbe telik.

Az P-Fin Index kutatás készítőinek javaslata az, hogy a pénzügyi oktatást be kell építeni az általános és középiskolák tananyagáiba. Dániában már kötelező a pénzügyi oktatás a 13-15 éves diákok számára, amely magában foglalja a költségvetést, a megtakarítást, a banki ügyeket, a fogyasztói jogokat és még sok mást. Az Egyesült Királyság hasonló témákat épített be a nemzeti tantervbe. 

Ezek az intézkedések meg is hozták a gyümölcsüket. Dánia és az Egyesült Királyság az első és a hatodik helyen áll a világ pénzügyi műveltségi rangsorában a Standard & Poor’s Ratings Services Global Survey szerint.

A civil társadalom szerepe

A külöbnöző intézmények illetve a privát szféra is fontos szerepet tölthetnek be pénzügyi tudatosság javításában, egyebek mellett tanulási platformok szervezésével. Ilyen például a Világgazdasági Fórumnak A globális fintech jövője című programja. Sok stakeholder részvételével regionális kerekasztalok sorozatát tartották meg annak érdekében, hogy tanulmányozzák a közelmúltban folytatott köz- és magánszféra erőfeszítéseiből levonható tanulságokat.

(Forrás: World Economic Forum)

(Címlapkép: Depositphotos)