Tovább tagad az évszázad pénzügyi botrányának főszereplője

Ezekben a hónapokban zajlik a Wirecard egykori vezetőinek pere. Az elektronikus fizetési szolgáltató 2020 nyarán omlott össze, miután kiderült, hogy bevételeinek jelentős része csalásból származott, vagy egyáltalán nem is létezett. A Wirecard 2018-ban még 24 milliárd dollárt (több mint 8 ezer milliárd forintot) ért, 2020-ra viszont ez az összeg nullára csökkent. A cég vezérigazgatója évek óta állítja, hogy semmi köze nem volt a csaláshoz. Ezt a kijelentését most a bíróságon is megtette.

Marcus Braun minden vádat visszautasított, szerinte semmilyen része nem volt a fizetési szolgáltató összeomlásában. Braun hétfőn tett vallomást a berlini büntetőbíróság egyik földalatti termében. Az üzletember fenntartja, hogy a cég első embereként sem tudott arról, hogy a bevételek többsége illegitim volt. Érthető módon ezt a sajtó és a pénzügyi szakma elsöprő többsége elképzelhetetlennek tartja.

Súlyos következmények jöhetnek

Braunt két további ex-Wirecardos vezetővel együtt csalással, a céges eszközök hűtlen kezelésével, könyvelési csalással, valamint piaci manipulációval vádolják. A per két hónapja kezdődött és várhatóan egy évig is eltarthat majd. Amennyiben a vádlottakat bűnösnek találják, akár 15 évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatják őket. 

Marcus Braun egyébként mély sajnálatát fejezte ki, a Wirecard összeomlása miatt. Ugyanakkor azt mondta, semmilyen tudomása nem volt a csalásról és a sikkasztásról, ami napi szinten zajlott a cégénél. A vezérigazgató egyébként két éve van őrizetben, miután a Wirecard dubaji egységének vezetője, Oliver Bellenhaus feltárta a csalásban betöltött szerepét. 

Bellenhaus szerint Braun arra utasította őt, hogy utólag változtassa meg a könyvelési adatokat és hozzon létre valótlan ügyféladatokat. Értelemszerűen ezzel Bellenhaus is helyet szerzett magának a vádlottak padján. Hiányozni fog azonban Jan Marsalek, a Wirecard egykori operatív igazgatója. Marsalek – aki közismerten terroristákkal és orosz kémekkel barátkozott – sokak szerint a csalás kulcsfigurája volt, egykori főnöke is főként őt okolja a történtekért. 2020-ban viszont nyoma veszett és azóta sem került elő, állítólag Oroszországban nyert menedéket.

Szürreális fordulatoktól hemzseg az évszázad pénzügyi botránya

Az elmúlt hónapokban a fintech.hu is kiemelten foglalkozott a Wirecard-botrány utózöngéivel. Tavaly nyáron részletes elemzésben foglaltuk össze az eset részleteit, amely maffiózoktól, lehallgatástól és fenyegetésektől sem. Később interjút készítettünk a céget lebuktató újságíróval, aki a Financial Times munkatársa, majd a Wirecard besúgójával is. Legutóbb a bírósági per kezdetekor értekeztünk hosszabban az aktuális tudnivalókról.

(Forrás: Finextra)

(Borító: Depositphotos)