Minden adott a spanyol és a magyar fintech szektorok sikeres kollaborációjához

Októberben vált ismertté a nyilvánosság előtt a Spanish-Hungarian Fintech Bridge, egy projekt, amelynek célja a magyar és a spanyol fintech szektorok kapcsolatának szorosabbra fűzése és az együttműködési lehetőségek kiaknázása. Fontos ambícióként lett kijelölve a latin-amerikai térség országainak, illetve a V4 tagországok bevonása, ami tovább növelheti a projekt által teremtett értéket.

Az implementációs fázis megkezdését megelőzően ugyanakkor fontosnak éreztük, hogy kutatással támasszuk alá optimista feltevéseinket, ami egy tartalmas megvalósíthatósági tanulmány születését eredményezte. Ennek legfontosabb konklúzióit összegezzük a folytatásban.

Az viszonylag korán kiderült például, hogy noha Spanyolország fejlettebb pénzügyi piaccal rendelkezik hazánknál, bőven vannak hasonlóságok a két ország között. Spanyolországban is sokáig dominált például a készpénzhasználat, a lakosság pénzügyi döntéseit konzervatív attitűd és kockázatkerülés jellemezte. A digitalizáció felgyorsulásával hirtelen megjelentek az innovatív fintechek, ami az inkumbenseket is elavult értékajánlatuk felfrissítésére ösztönözte. 

Magyarország hasonló utat jár be, csak mi épp néhány évvel a spanyol görbe mögött járunk. A Spanish-Hungarian Fintech Bridge projekt kiváló eszköze lehet annak, hogy ezt a felzárkózást felgyorsítsuk és itthon is növekedésnek induljon a B2C fintechek iránti nyitottság, valamint innovatív megoldások sokasága jelenjen meg a banki termékpalettákon.

A projekt indulásakor az alapítók megjelöltek három olyan területet, amelyre különösen nagy hangsúlyt kívánnak fektetni. Értelemszerű volt hát, hogy a zöld pénzügyeket, a családi bankolást és a KKV megoldásokat a kutatási folyamat során is kitüntetett figyelem övezze. A tanulságok szerint fenntartható fintech megoldásokban Spanyolország jóval előrébb jár hazánknál, így a szorosabb együttműködés itthon is beindíthatja ezt a társadalmi szempontból is fontos folyamatot.

A családi bankolás egyik piacnak sem erőssége, a spanyol inkumbensek közül ugyanakkor kettő – a Santander és a CaixaBank – is rendelkezik olyan digitális banki spinoffal, amely dedikáltan fiataloknak szóló csomagot is kínál. A magyar bankszektor szereplőinek többsége nyújt ugyan junior csomagot ügyfeleinek, ezek többsége ugyanakkor nélkülözi a valódi összetettséget és ötletességet. Ismét egy olyan területre bukkantunk tehát, ahol nagy változások idézhetők elő a spanyol-magyar partnerségeken keresztül. 

Végül a KKV megoldások egy újabb különböző esetet jelentenek, hiszen ezen a fronton mind a magyar, mind a spanyol fintech szektor rendelkezik kiváló, mára érettebb fázisban lévő szereplőkkel. Természetesen a nagyobb fintechek számát tekintve Spanyolország itt is előrébb tart, ugyanakkor több magyar sikertörténet igazolja a hazai ökoszisztéma váratlan erejét. A KKV megoldások tekintetében emiatt magasabb szintű kollaboráció valósítható meg. Míg a fenntartható fintechek esetén a hazai élénkülés is sikernek számítana, addig a KKV-kat kiszolgáló fintechek esetén a spanyol és latin-amerikai terjeszkedés is reális cél lehet a közeljövőben. 

Azonosítottuk azokat a további területeket, ahol a felek hasznos tapasztalatokat, piaci ismereteket és jó gyakorlatokat oszthatnak meg egymással. Magyarországon a PFM alkalmazások és a fintech infrastruktúra szolgáltatók térnyerése is kiemelten magas a többi fintech alszektorhoz képest. Ezeken a területeken relatív értelemben kiugró aktivitás figyelhető meg, ami alighanem hasznos tapasztalatok kiépülését tette lehetővé a szektorban.

Spanyolország nagyobb mérete és fejlettsége miatt több ilyen területtel és tulajdonsággal rendelkezik. Különösen látványos a neobankok és a wealth techek térnyerése. Hazánkban elenyésző a nagyobb ügyfélkörrel rendelkező B2C fintechek száma, ez a dél-európai országban koránt sincs így. A banki fintech spinoffok megléte számos innovatív megoldás érkezését gyorsította fel a spanyol pénzügyi szektorban, így ez egy kiemelt fontosságú terület, ahol a magyar inkumbensek jelentős mennyiségű információval gazdagodhatnak. 

Végezetül a spanyol fintech szcéna sokszínűsége is inspirálóan hathat a magyar ökoszisztémára. A különböző városok más-más erősségekkel rendelkeznek, így rengeteg különböző fintech tud saját céljaihoz illeszkedő közegre lelni az országban. Nincs kétség afelől, hogy a magyar fintech szektor egy hasonló folyamat megkezdéséből és folyamatos erősítéséből évtizedeken át profitálna.

Összességében a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése során arra jutottunk, hogy a Spanish-Hungarian Fintech Bridge projekt számos területen teremt majd számottevő értéket Magyarország pénzügyi szektora számára. A magyar fintechek fejlődése, spanyol és latin-amerikai piacokra való eljutása, és a most még csendesebb területek élénkülése csak néhány a potenciális előnyök közül. A banki innováció felgyorsulása szintén elérhető távolságba kerülhet a spanyol tapasztalatok begyűjtésével. 

A magyar gazdaság a spanyol és latin-amerikai pénzügyi szereplők (fintechek, bankok, biztosítók, tanácsadók stb) magyar piacra való belépésével új kompetenciákat építhet ki, gondoljunk csak a technológiai és üzleti ismeretek bővülésére és a budapesti pénzügyi központ jelentőségének növekedésére. Az ilyen nagyobb léptékű együttműködések pedig a projekt munkahelyteremtő képességét is nagyban növelnék, emiatt javasoljuk a lehetőségek alapos mérlegelését és a potenciális előnyök mielőbbi felszínre hozatalát.

A cikk a Simplon Marketplace Kft. közreműködésével, a Spanish-Hungarian Fintech Bridge spanyol-magyar együttműködési program támogatásával jelent meg. A programot a Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatja.

Bátorfi Botond