KKV fintech megoldások a spanyol piacon

Folytatjuk a Spanish-Hungarian Fintech Bridge programmal kapcsolatos cikksorozatunkat, amelyben a három kulcsterület spanyolországi helyzetét elemezzük. Korábban górcső alá vettük a legizgalmasabb spanyol zöld fintecheket, illetve a színvonalas családi banki megoldásokat. Ezúttal a KKV-kat kiszolgáló fintechek kerülnek rivaldafénybe.

A spanyol fintech szektor több sikeres szereplő igazolja a KKV-k kiszolgálására fektetett nagy hangsúlyt. A dél-európai országban szintén jellemző, hogy a hagyományos pénzügyi szereplők elavultabb megoldásokat kínálnak a kis- és középvállalkozásoknak, ami a fintech szektor malmára hajtotta a vizet, hiszen ezáltal a szegmens szereplői látványosan tudtak növekedni az elmúlt években. 

A Cobee egy online platformot kínál vállalatoknak, ami egyszerűbbé teszi és automatizálja számukra a munkavállalói kedvezmények menedzselését. A fintech maga is kínál rugalmas kompenzációs struktúrákat a munkavállalóknak. A termékpalettán számos különböző juttatási forma megtalálható, például a cafeteria, a tréningek, egészség- és életbiztosítási konstrukciók, mentális egészségügyi erőforrások, illetve különböző kedvezmények. A Cobee küldetésének tekinti, hogy a vállalati ügyfelek az automatizáció adta előnyökkel élve több időt szánhassanak azokra a teendőikre, amelyek igazán fontosak. A fintech 2021 júliusában egy 14 millió dolláros tőkebevonást hajtott végre, amivel hivatalosan is csatlakozott a spanyol fintech szektor prominens szereplőihez.

A Fuell egy vállalati kártya és költségmenedzsment szolgáltató, amely nem mellesleg a Spanish-Hungarian Fintech Bridge projekt alapító tagja. A fintech vállalati ügyfelei Fuell Mastercard kártyákat igényelhetnek alkalmazottaiknak, amelyeken keresztül sokkal hatékonyabbá válik a kártyákon vezetett vállalati költségek áttekintése és kezelése. Ez egy közös felületen is elérhető, amit mind a pénzügyi vezetők, mind az alkalmazottak elérhetnek. A Fuellen keresztül lehet magasabb büdzsét igényelni egy adott kártyára, amit akár azonnal elbírálhatnak az adott munkavállaló felettesei, vagy a pénzügyi munkatársak. 

A Fuell saját bevallása szerint alkalmazottanként átlagosan havi 3 óra adminisztratív munkát és évi 2300 euró költséget spórol meg a klienseknek. Szintén impozáns adat, hogy egy 10 főt alkalmazó vállalat esetén évente átlagosan 6 930 euró ÁFA visszaigénylését teszi lehetővé a szolgáltatás használata.

A barcelonai székhelyű AREX Markets a cashflow-t érintő nehézségek kezelésében támogatja a spanyol KKV-kat. Ez a pandémia óta különösen fontos terület, hiszen a járvány hatására a KKV-k jelentős anyagi nyomást tapasztalnak, ami minden korábbinál fontosabbá teszi a hatékony cash flow menedzsmentet és a beragadó kifizetések elkerülését. 

Az AREX Markets az ügyfelek kimenő számláinak 95 százalékát finanszírozza, akiknek így nem kell a lassú beszedés miatt aggódniuk. A fintech adatközpontú megközelítést alkalmaz, erre támaszkodva igyekszik gyorsabban pénzhez juttatni a cash flowra érzékeny vállalatokat. Az AREX Markets 2021 júliusában végrehajtott egy 8,8 millió eurós tőkebevonást, amivel megalapozta a növekedés folytatását.

A KKV szegmens ígéretes terep a fintecheknek

Jól látható, hogy Spanyolországban is jelentős térhódítást folytatnak a legnagyobb, KKV-kra szakosodott fintechek, amit az inkumbensek említett hiányosságai is nagyban indokolnak. Ez egyébként a magyar B2C fintechek egyik legerősebb területe is. Ezt igazolja a Salarify munkabér faktoring szolgáltató, a Péntech digitális faktoring szolgáltató, a TrustChain elektronikus szerződéskötő platform, valamint a digitális hitel menedzsment szakosodott Credit4Sales sikere is. Ideális esetben ezek a szereplők egymással és a másik piac fiatal, feltörekvő szereplőivel is megoszthatják majd legértékesebb tapasztalataikat a Spanish-Hungarian Fintech Bridge projekt keretein belül. Az említett magyar fintecheknek a spanyol és dél-amerikai terjeszkedést is megalapozhatja a spanyol szereplőkkel való szorosabb együttműködés és eszmecsere.

A cikk a Simplon Marketplace Kft. közreműködésével, a Spanish-Hungarian Fintech Bridge spanyol-magyar együttműködési program támogatásával jelent meg. A programot a Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatja.

Bátorfi Botond