Szorosabbra fűződik a magyar és a spanyol fintech szektor viszonya

A digitális transzformációval és digitális trendekkel kapcsolatos edukációs tevékenységet végző Egy Digitális Jövőért Nonprofit Kft, valamint a platformján a fintechek hatékony összekötését elősegítő spanyol Finnovating átfogó megállapodást írtak alá tegnap.

A megállapodás értelmében a két vállalat kölcsönös tudásmegosztást végez majd és megismertetik egymást a magyar és spanyol fintech szektorral, hogy ezzel is hozzájáruljanak az ökoszisztéma szereplőinek aktívabb együttműködéséhez. A vállalatok saját piacukon túlmenően megismertetik egymást stratégiai partnereik piacaival is, így a spanyol fél saját piaca mellett a latin-amerikai fintech ökoszisztémát is közelebbről bemutatja, míg a magyar fél a V4-es országokban is igyekszik megteremteni a stratégiai együttműködések alapjait a spanyol fintechek számára. Ez azt jelenti, hogy a digitális bankolás és mobilfizetés által dominált latin-amerikai (brazil, argentin, kolumbiai stb.) piacokkal is közelebbivé válhat a magyar fintechek viszonya, a spanyol ökoszisztéma pedig a szintén egyre élénkebb cseh, lengyel és szlovák piacokon építhet hasznos kapcsolatokat a Spanish-Hungarian Fintech Bridge névre hallgató program révén.

Az együttműködés potenciálisan minden fintech alszektorra kiterjedhet, a felek azonban három olyan területet jelöltek meg, amelyeket kiemelt figyelemmel követnek majd, mivel ezekben a fintech szektor és a digitális pénzügyek jövőjének szempontjából egyaránt nagy lehetőségeket látnak. Ezek a fenntartható pénzügyi megoldások, a családi bankok, valamint a KKV szektor versenyképességének növelését célzó pénzügyi szolgáltatások. Ez nem is meglepő, hiszen 2021-ben eddig kiemelkedően sikeres éve van a gyerekekre és fiatalokra specializálódott családi bankoknak, valamint a zöld pénzügyi megoldások térnyerése szintén egyértelműen megfigyelhető. A kis- és középvállalkozásoknak is érdeke a fintechek előretörése, hiszen a hagyományos banki szereplők sokszor megfeledkeznek róluk a nagyvállalati és lakossági ügyfelek között, az innovatív szereplők közül azonban egyre többen dobnak piacra olyan megoldásokat (például vállalati költségkártyát és költségmenedzsment platformot), melyek kifejezetten a KKV-k igényeit igyekeznek kielégíteni.

A felek előtérbe helyezték a bejelentés kiemelt fontosságát annak fényében, hogy Nagy-Britannia EU-s távozásával az Unió messze legjelentősebb fintech szektorát veszítette el, ezért kulcsfontosságú, hogy a 27 tagállam között szinergikus együttműködések jöjjenek létre, amelyek hatékonyan összekötik a különböző vállalatokat és értékteremtő partnerségekbe terelik őket. A megállapodás megkötésére egyébként Madridban került sor, ahol több spanyol és magyar fintech vett részt egy üzleti fórumon, amelyet Szijjártó Péter, Magyarország külügyminiszterének beszéde nyitott meg. Az esemény résztvevői magyar részről az Egy Digitális Jövőért mellett a Peak Shopping Mall Solutions, a 5mart Studio, a SEON, a BlockBen, valamint a Digitális Jólét Program voltak, míg a spanyol oldalról a 2gether, a Biometric Vox, a MyTripleA, a Fuell, valamint a már említett Finnovating vettek részt az eseményen.

Bátorfi Botond