Konszolidáció a vagyonkezelési appok piacára

Az előző válság alatt a többségnek a brókerét kellett hívnia ahhoz, hogy részvényt tudjon venni, vagy eladni. Azóta sokat változott a világ, soha nem látott magasságokba emelkedtek a tőzsdeindexek, és minden korábbinál könnyebb beszállni a tőzsdézők piacára.

Sok esetben társadalmi érdek, hogy felgyorsuljanak a folyamatok, és digitalizálódjon, ami él és mozog, itt azonban vegyes érzelmekkel figyelhetjük a hiperdigitalizációs folyamatot, hiszen a bonyolult számlanyitás és egyéb lépések egyfajta védőbástyaként is szolgáltak a hozzá nem értők esetében. Mára azonban nem sokkal bonyolultabb értékpapírszámlát nyitni, mint facebook fiókot regisztrálni, és hát jusson eszünkbe egy-egy elfajuló kommentháború, és rögtön látjuk ennek a veszélyét is, elég, ha csak annak a 20 éves amerikai fiatalnak az öngyilkosságára gondolunk, aki azt hitte, hogy minden pénzét elveszítette a népszerű Robinhood platformon.

Az e-kereskedelem fellendülése mellett a részvényvásárlási láz volt a másik szembetűnő folyamat az elmúlt hónapokban, hatalmas tőkebevonásokat hajtottak végre az online részvénykereskedelmet kínáló fintechek, és ennek ellenére több esetben összeomlott a rendszerük a túlzott terhelés miatt.

Az online részvénykereskedést nyújtó startupok rohamos felfutása kiélezett versenyt hozott, a pénzes nagyágyúk pedig ilyen helyzetben szeretnek halászni: több komoly akvizíció is végbement az előző félévben, ezek közül kettő különösen érdekes. A Franklin Tampleton Investments, ami 2012-re 1100 milliárdos magyar államkötvényportfoliót épített fel, és ezzel évekig az ország legnagyobb hitelezője volt, megvásárolta az AdivsorEngine nevű szoftverszolgáltatót, amivel nagyot lépett az online szolgáltatások irányába. A másik jelentős üzletet a Goldman Sachs bonyolította, amikor május 14-én, 500 millió dollár körüli összegért akvirálta a Folio Investing letétkezelő platformot.

Forrás: CB Insights

Suppan Márton