Fényes jövő előtt áll az európai fintech szektor

Rendkívül izgalmas riportot publikált az év vége alkalmából az Accel kockázati-tőketársaság az európai fintech szektor jelenlegi helyzetéről és a jövőt illető várakozásokról. A riport hatásosan támasztja alá a fintech szektor elképesztő sikereit és a mostaninál jelentősebb eredményeket is kilátásba helyez, ami biztató lehet a szektor szereplői és lelkes követői számára. 

Az anyag bevezetőjében máris impozáns számok hangzanak el, 2021 végére ugyanis több, mint 180 fintech unikornis található a világban, ez nyolcszorosa a 2016 végi adatoknak. Ennél is kiemelkedőbb a tény, hogy 2021 novemberében az USA, Európa és Latin-Amerika legértékesebb magánkézben lévő vállalatai egyaránt fintechek voltak, sorrendben a Stripe, a Klarna és a Nubank mondhatta magáénak ezt az eredményt. A Nubank december eleji IPO-ja miatt ez a helyzet átmenetileg megváltozott, de nem kizárt, hogy hamarosan ismét egy fintech kerül a csúcsra Latin-Amerikában is. 

Az Accel kutatásából kiderült, hogy a 2021-ben unikornissá vált fintechek átlagosan kevesebb, mint négy év alatt jutottak el idáig, ez a szám pedig évről évre csökken. A piaci konszolidációs igény jelenléte lelassíthatja ezt a csökkenést, hiszen a legtöbb szegmensben már körvonalazódik a várható legnagyobb nyertesek sora, de a mai napig jelennek meg olyan vállalatok, melyek innovatív megoldásaik és megközelítésük segítségével hamarosan akár fel is vehetik a versenyt a jelenlegi éllovasokkal.

A kockázati-tőketársaság szerint jelenleg az európai fintechek aranykorát éljük, az öreg kontinens prominens szereplői kulcsszerepet töltenek be a forradalmi pénzügyi szolgáltatások és termékek megjelenésében és szélesebb körben való elterjedésében. Az európai fintechek éves tőkebevonási rekordja már idén nyáron megdőlt 12,88 milliárd dollárral, ami nagyjából másfélszerese a 2020-as adatoknak. Az év végéhez közeledve is láthattunk méretes tőkeemeléseket, december első felében például néhány nap különbséggel vont be tőkét a dán Pleo (költségkezelő megoldás KKV-knak), a holland bunq (neobank) és a brit Monzo (neobank). Mára Európa hatvan fintech unikornissal rendelkezik, közülük hét vállalat értéke 10 milliárd dollár fölé tehető. A lenti ábrára tekintve látható, hogy ezek a számok hatalmas növekedést jelentenek a 2018-as adatokhoz képest, ami tovább erősíti az Accel kijelentését, miszerint korábban sosem látott időket él a szektor.

Ezzel együtt a riport készítői szerint az európai fintech ökoszisztéma legjobb időszaka még előttünk áll. A kontinens hagyományosan központi szerepet tölt be a pénzügyi innováció előremozdításában: a modern bankrendszer Olaszországban, az első tőzsde Belgiumban, az első biztosító cég pedig Nagy-Britanniában született meg. Az innovatív megoldások szempontjából továbbra is ideális keltető maradhat a régió, hiszen a progresszív szabályozói megközelítés és a technológiai, valamint pénzügyi tehetségek egyaránt adottak a sikeres folytatáshoz. 

Az Accel kutatása tehát gondosan alátámasztja a kijelentést, miszerint az európai fintech ökoszisztéma a továbbiakban is meghatározó szerepet tölt majd be a globális fintech szektor fejlődésében. A kontinens három legjelentősebb fintech központja (London, Berlin és Stockholm) alighanem főszerephez jut majd a folyamatban, ami további sikersztorikat eredményezhet és újabb startupokat indíthat el az eddigi legnagyobbak, a Klarna, Revolut, Checkout.com és Wise nyomdokain. 

A jelentés második felében az Accel egy kisebb múltidézésre is sort kerített, kitérve a fintech szektor eddigi útjára és annak legfontosabb állomásaira. Ezt a kitekintést a jövő hét első felében egy újabb cikkben dolgozzuk majd fel. 

Forrás: Accel

Bátorfi Botond