Végrehajtotta első felvásárlását a Starling Bank

Tartalmas és sikeres időszakon van túl Nagy-Britannia egyik legnépszerűbb neobankja, a Starling. Anne Boden a neobanki alapítók közül tavaly novemberben elsőként dicsekedhetett el azzal, hogy vállalata profitot termelt egy teljes hónapon keresztül. Ezt követően jött egy jelentős tőkebevonási kör az idei év elején – melybe később ráadásul a Goldman Sachs is beszállt – majd ezzel együtt az európai terjeszkedést is elkezdték előkészíteni. Most egy újabb mérföldkőhöz érkeztek, ugyanis a napokban bejelentették, hogy a Starling Bank 50 millió fontért felvásárolja a Fleet Mortgages jelzáloghitelezőt. 

A Starling első akvizíciójáról jó ideje spekuláltak az iparági szakértők, a friss bejelentést pedig ambiciózus lépésként ítélik meg, ami kétségtelenül tanúsítja, hogy a vállalat kész kiterjeszteni kompetenciáit. Ezt erősíti meg az alapító, Anne Boden nyilatkozata is, aki úgy fogalmazott, hogy a Fleet Mortgages felvásárlásával szeretnék megkezdeni belépésüket a jelzáloghitelek területére, ezáltal egy újabb eszközosztályt emelnének be termékpalettájukba. Boden azt is hangsúlyozta, hogy bankja fontosnak tartja a nem banki szereplőkkel való szoros együttműködést, hiszen ez lehetővé teszi számukra, hogy hozzáadott értéket teremtsenek az ügyfeleknek.

A Fleet Mortgages egyébként nem egy szokványos szolgáltató a jelzáloghitelek piacán, hiszen a vállalat kifejezetten a Buy-to-Let jelzálogokra specializálódott. A Nagy-Britanniában kifejezetten népszerű konstrukció olyan ügyfeleknek szól, akik befektetési céllal vásárolnak új ingatlant, amit aztán a birtokba vételt követően gyakorlatilag azonnal ki is adnak albérletként. A Buy-to-Let jelzálogok részletei jellemzően csak kamatokat tartalmaznak, a tőkeösszeg visszafizetése pedig 100%-ban a lejáratkor történik meg. 

A termék ezen tulajdonsága jelentősen csökkenti a kockázatokat, hiszen a többség közvetlenül a beszedett lakbérből fizeti be a részleteket, valószínűleg ez is indokolja például azt, hogy a Fleet Mortgages 2014 óta egyáltalán nem szenvedett el veszteségeket a folyósított jelzálogok után. Ez végképp elismerésre méltó eredmény, ha figyelembe vesszük, hogy fennállásuk óta több, mint 2,3 milliárd fontnyi jelzáloghitelt folyósítottak, ez 1,75 milliárd font jelenleg is piacon lévő forrást jelent. A vállalat azt reméli, hogy az idei év folyamán legalább 800 millió font értékben nyújtanak majd további jelzáloghiteleket.

Az akvizíció mögött egyébként a terjeszkedés vágya mellett a jelzáloghitelek piacának drámai fellendülése is meghúzódhat. A koronavírus-járvány alatt tapasztalt konzervatív fogyasztói viselkedés miatt a brit kormány még márciusban lazított a bélyegilletékekre vonatkozó szabályokon. Korábban a 125 ezer fontnál nagyobb értékű ingatlanvásárlások után az ár 3%-át kellett adóként befizetnie a vásárlóknak (ez a ráta 250 ezer font felett 5%, míg 500 ezer font felett 8% volt), idén júliusig azonban ezt a limitet 500 ezer fontra növelték. Július és október között ez az összeg 250 ezer fontra csökken, majd visszaáll a korábbi értékre. Mivel igencsak jelentős változásról beszélünk, nem meglepő, hogy a brit lakosság meglehetősen nagy része kívánt élni a páratlan lehetőséggel. Az érdeklődés olyannyira nagy volt, hogy sokan nem tudtak ingatlant vásárolni ebben az időszakban a kínálati hiány miatt, a szakértők pedig a status quo visszaállásával is tartós élénkülésre számítanak. 

Forrás: Finextra

Bátorfi Botond