Új elnököt választott a Magyar Fintech Szövetség

A Magyar Fintech Szövetség mai közgyűlésén bemutatkozott az új elnök, Ács Zoltán. Megbízása egyelőre két évre szól, amely alatt számos, a hazai fintech szektort felpezsdítő lépést tervez megvalósítani.

Hivatalosan is bejelentették, hogy Ács Zoltán lesz a Magyar Fintech Szövetség elnöke. Mellette elnökségi tag lett Kiss Sándor, a Barion alapító-vezérigazgatója. Március 1-jétől pedig dr. Urbán Viktor főtitkárként csatlakozik a szövetség vezetéséhez.

A Magyar Fintech Szövetséget (MAFISZ) 2020-ban alapították. Célja, hogy elősegítse a hazai fintech szektorban érdekelt piaci szereplők együttműködésének, érdekképviseletének és érdekérvényesítő képességeinek erősítését. Jelenleg 32 tagot számlál, amelyek jelentős felhasználói bázissal, magas bevételekkel és különböző elismerésekkel büszkélkedhetnek.

Ács Zoltán még gazdasági újságíróként kezdte pályáját, majd sikeres alapítóból a hazai startup színtér egyik prominens szereplője lett. Nyolc évig volt a Design Terminal szakmai igazgatója, ahol több mint 200 startup fejlődéséhez járult hozzá. Jelenleg az MKB Fintechlab ügyvezető igazgatója, valamint az MKB Bank innovációs vezetője.

Az alapoktól kezdődik az építkezés

Az új elnök már ismertette is terveit a közgyűlésen, valamint ciklusának mottóját is bemutatta:

Össze kell fogniuk a bankoknak és fintecheknek, mert szükségük van egymásra.

Munkáját a megfelelő alapok lerakásával kezdi. Új tagsági struktúrája lesz a szövetségnek, melyben helyet kapnak a fintech cégek, mint tagok, valamint az egyéb piaci szereplők, mint pártfogók vagy szponzorok. Fontos cél, hogy minél több legyen az új csatlakozó, és a meglévő tagok is aktívabbak legyenek.

A rendezvények és hírlevelek mellett havonta megrendezésre kerülő üzleti találkozók is segíteni fogják a kapcsolat- és közösségépítést. Ezeken külső szakértők előadásai mellett bemutatkozhatnak és megismerkedhetnek az új és régi tagok.

Mindemellett a nemzetközi gyakorlatoknak megfelelően a szövetség tervei között szerepel, hogy átáll az angol névhasználatra. Ennek köszönhetően a jövőben majd Hungarian Fintech Association-ként (HFA) hivatkozhatunk rájuk.

Mit várhatunk a következő két évben?

A szövetség stratégiájának öt alappillére lesz a következő két évben: egy saját fintech jelentés elkészítése, a szabályozói kapcsolatok ápolása, az utánpótlás támogatása, a nemzetközi kapcsolatok kiépítése, valamint egy fintech edukációs törekvés kialakítása.

A fintech jelentés kiegészítené a Magyar Nemzeti Bank FinTech és Digitalizációs Jelentését. A tagság szemszögéből mutatná be a szektort, első kézből szerzett tapasztalatokkal és adatokkal kiegészítve. A szabályozói kapcsolatok megerősítése mellett a szövetség a fintech szektor érdekeit is képviselni fogja. Az előterjesztések között várhatóan visszaköszönnek a leghatékonyabb nemzetközi gyakorlatok, amelyek a magyar piaci igényeinek megfelelően lesznek átalakítva.

A fiatal tehetségek egy évente megrendezésre kerülő eseményen kaphatnak támogatást tapasztalt szakemberektől, az utánpótlás biztosítása végett. A nemzetközi nyitással a magyar szektor felkerülhet a globális fintech térképre, és elősegítheti a határokon átnyúló kollaborációt. Végül az edukációs törekvések elsősorban a kívülállókhoz hoznák közelebb a pénzügyi technológiát – így könnyebben felismerhetik, hogy milyen lehetőségeket tartogat számukra a fintech alkalmazása.