Fontos együttműködést jelentett be az Uber és a Klarna

Igazi nagyágyúval állt össze a Klarna, az Uberrel kötöttek több országra szóló átfogó partneri megállapodást. A szerdai bejelentés szerint az Egyesült Államokban, Németországban és Svédországban fog együttműködni  a két vállalat. Ha hinni lehet a piaci spekulációknak, akkor az IPO előtt álló svéd fintech tökéletes időzítéssel csapott le a fuvarozó óriásra.

Együtt folytatja az Uber és a Klarna

Fontos bejelentést tett a svéd fintech vállalat a Klarna, miután több országra kiterjedő együttműködést kötött az Uberrel. A pénzügyi technológiai vállalat jelentős piacokon, az Egyesült Államokban, Németországban és Svédországban is bekerül az Uber alkalmazásába, mint fizetési opció. Némi meglepetésre azonban nem a vállalat zászlóshajójaként ismert BNPL fizetését teszik elérhetővé a felhasználóknak, hanem egy azonnali fizetést.

A „Fizess most” opció az Uber és az Uber Eats alkalmazásokba is bekerül, ezáltal a felhasználók egyetlen kattintással kifizethetik megrendeléseiket. Ezek a kifizetések a Klarna saját alkalmazásában is láthatóak lesznek, ami a fintech vállalat ökoszisztéma építésen alapuló stratégiáját támogatja. A svéd cég hosszú távú célja egy olyan szuperalkalmazás létrehozása, ami a felhasználók összes napi szintű vásárlásait képes kiszolgálni.

Jelentős mérföldkő a Klarna számára

Sebastian Siematowski, Klarna alapító és vezérigazgató „szignifikáns mérföldkőnek” nevezte az együttműködést. A „Fizess most” a vállalat jelenleg is egyik legnépszerűbb szolgáltatása, a teljes forgalom 30 százalékát teszi ki. Amennyiben az Uber tranzakciók számottevő részét tudják a fizetési megoldásra terelni, akkor ez az arány több százalékot emelkedhet.

Piaci spekulációk szerint a Klarna tőzsdei bevezetést készít elő, amely az idei év harmadik negyedévében valósulhat meg. A vállalat befektetési bankokkal kezdeményezett részletes megbeszéléseket az IPO végrehajtásáról, jelentette még februárban a Bloomberg. A lépés komoly fordulat lenne egy olyan cég számára, ami pár évvel ezelőtt közel 39 milliárd dollárt veszített az értékéből.

Az egyébként szebb napokat látott svéd fintech 2021-ben még több, mint 45 milliárd dollárt ért. A 2022-es év azonban pusztítóan hatott sok technológiai és fintech vállalat értékeltségére, amely alól a Klarna sem volt kivétel. A vállalat értéke egyetlen év alatt 38.9 milliárd dollárt csökkent. Azóta a fokozatos építkezésnek, amely a veszteségek csökkentését és a nyereséges működést tűzte ki célul, köszönhetően újra 20 milliárd dollárra rúg a Klarna értéke, és erre a szintre várják a tőzsdére való bevezetést is.

Fokozódó szabályozás a BNPL piacon

A BNPL fizetés globális elterjedését lassan de biztosan a szabályozó szervek is lekövetik. Az Egyesült Királyságban törvénytervezetet készítenek elő a BNPL iparág szabályozására. Az Egyesült Államok Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Hivatala a fizetési megoldást kínáló hitelezőket a hitelkártya-társaságokkal megegyező felügyelet alá akarja besorolni. Az Európai Unió pedig tavaly fogadta el a fogyasztói hitelekről szóló irányelveinek a felülvizsgált változatát, amelyben a BNPL fizetést is a szabályok hatálya alá vonta.

Forrás: CNBC

Címlapkép: depositphotos