Koalíciók Napja: A Peak csatlakozott a Mesterséges Intelligencia Koalícióhoz

Május hetedikén tartották a koalíciók napját, amely keretében a Mesterséges Intelligencia, a Blockchain, az 5G és a Drón Koalíció tagjai az egyes területeket érintő legfrissebb hazai trendekről és a koalíciók tevékenységéről tájékozódhattak. Az Mesterséges Intelligencia Koalícióba a Peak is belépett: csapatuk részt vett a koalíció plenáris ülésén.

Koalíciók Napja

A Koalíciók Napja a Neumann Technológia Platform szervezésében évente megrendezett esemény. A rendezvény négy iparági koalíció éves találkozója, amelyek mind az innovációban mind a technológiai fejlődésben jelentős szerepet játszanak. 

A Koalíciók Napjának a célja az, hogy összekösse a vállalat vezetőket, az akadémiai, a civil és a közszféra szereplőit annak érdekében, hogy tapasztalatokat cserélhessenek, megvitathassák kihívásokat, valamint egyeztessenek az egyes szektorok jövőjét érintő stratégiai kérdésekről és a hazai ökoszisztéma helyzetéről.

Az eseményt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg, aki előadásában a mesterséges intelligencia (MI) versenyképességben betöltött szerepéről beszélt.

Lehetőségek és feladatok

A Peak csapata részt vett az MI Koalíció plenáris ülésén, amelyen több a koalíciót, illetve a hazai és nemzetközi MI-szektort érintő fontos információ is elhangzott.

Az előadók között volt Jakab Roland, az MI Koalíció elnöke is, aki áttekintést adott a koalíció utóbbi egy évben elért eredményeiről és jövőbeli feladatairól. Az elmúlt évben a koalíció szorosan közreműködött Magyarország mesterséges intelligencia stratégiájának megújításában. Számos konferenciát és workshopot szervezett a tömörülés országszerte, amelyek célja a hazai vállalkozások mesterséges intelligenciával kapcsolatos tájékoztatása és oktatása volt. 

Az MI Koalíció számára az év hátralévő részében a legnagyobb lehetőség és feladat Magyarország Európai Uniós elnöksége alatt az MI szakpolitikák előrébb vitele lesz. Fontos kérdés továbbá a nemrég elfogadott uniós mesterséges intelligencia-törvény, az EU AI Act, előzetes értékelése. Ez szintén a magyar elnökség idejére esik majd.

Kockázatalapú megközelítés

Az ülésen dr. Vajda Viktor a Neumann Technológiai Platform ügyvezető-helyettese is előadást tartott. A szakember a nemzetközi szabályozási környezetről beszélt, a résztvevők részletes betekintést nyerhettek elsősorban az uniós és a hazai szabályozásba. 

Az EU alapvető célja, hogy ne gátolja az innovációs törekvéseket jogszabályi korlátokkal, amelyhez kockázatalapú megközelítést alkalmaz. Ennek a lényege az, hogy a társadalmi befolyásolás mértékéhez mérten a magasabb kockázatú MI megoldásokat tiltják (social scoring) vagy szigorú dokumentációhoz (autonóm műtéti rendszerek) kötik.