Tőzsdére készül a Zopa

A Zopa az egyik legrégebbi fintech, amely peer-to-peer (felhasználók közötti) hitelezőként indult még 2005-ben, 15 évvel később pedig megszerezte a teljes körű banki engedélyét. Következő lépésként pedig az első bankként megélt évet követően a vállalat jelentős döntések előtt áll, ezek közül a tőzsdei bevezetés emelkedik ki leginkább. Az elmúlt időben egyre több fintech dönt a tőzsdére lépés mellett, ezek többsége pedig sikeres műveletnek is bizonyul, elég csak a Coinbase kriptotőzsde esetére gondolni. 

A challenger bank működése saját bevallása szerint az év végére nyereségessé válhat, elsősorban népszerű hiteltermékeinek köszönhetően, melyek rengeteg embert segítettek át a Covid-19 járványon. A Zopa összességében több, mint 6 milliárd fontnyi kölcsönt folyósított eddig a brit piacon, szolgáltatásuk egyik nagy előnye, hogy néhány perc alatt elbírálják a hitelkérelmeket. A vállalat csak az elmúlt 9 hónapban több, mint 100 ezer hitelkártyát bocsátott ki, míg a betétek összeértéke egy éves banki működésük alatt átlépte a 400 millió fontot.

„Az elmúlt év rendkívül sikeres volt a Zopa számára és minden korábbi és új termékre vonatkozó célkitűzésünket teljesítettük. Létrehoztunk egy bankot, hogy jobban ki tudjuk szolgálni a brit fogyasztókat, ez a sikeres év pedig visszaigazolja a megközelítésünket,” mondta Jaidev Janardana, a Zopa CEO-ja.

„Izgatottan várjuk, hogy a most szerzett momentumot felhasználhassuk termékpalettánk további bővítésére és újabb ügyfelek segítésére. A Zopánál egy fenntartható vállalat létrehozása mellett is elkötelezettek vagyunk és nagy örömmel látom, hogy növekedési pályánk alapján hamarosan mi lehetünk az egyik leggyorsabban nyereségessé váló digitális bank.”

Janardana hozzátette, hogy a Zopa tőzsdei bevezetését 2022 negyedik negyedévére tervezik. A hír hallatán több iparági szakértő kiemelte, hogy már önmagában az a tény, hogy több, mint egy évvel a lépés előtt készek bejelenteni szándékukat önbizalmat sugall a vállalat részéről. A Zopa számos új terméket vezetett be mióta megszerezte teljes körű banki engedélyét. A fintech cég mostanra gépjárműkölcsönöket, hitelkártyákat és megtakarítási számlákat is kínál, nemrégiben pedig a hitelbesorolási szolgáltatást és piacteret nyújtó ClearScore-ral is együttműködésre léptek, melynek célja az open banking elhozatala a hitelezési piacra.

Forrás: Altfi

Bátorfi Botond