Szabotálja a befektető a céget – jogi lépéseket tesznek

Vita alakult ki a Bunq neobank két fő részvényese, a Pollen Street Capital (PSC) és a bank alapítója, Ali Niknam között. A Bunq-nak friss tőkére van szüksége, a brit PSC viszont nem akar hozzájárulni. A felek hosszasan tárgyaltak, azonban nem sikerült közös nevezőre jutniuk, így Niknam pert indított az Amszterdami Kereskedelmi Bíróságon.

A PSC, londoni székhelyű magántőke-befektető, azt szeretné, hogy Niknam egy alternatív stratégiát dolgozzon ki a bank gyors növekedésen alapuló stratégiája helyett. A PSC által javasolt stratégia részét képezi a Bunq ír hitelezőjének, a Capitalflow-nak az eladása. A Capitalflow-t a Bunq csak másfél évvel ezelőtt szerezte meg. 

Hatalmas a tét

Kevesebb mint két éve, hogy a PSC 10 százalék részesedést vásárolt a Bunq-ban, amiért 168 millió eurót fizettek. Ezzel a Bunq értékeltsége 1,6 milliárd euróra nőtt. Ezt az ügyletet követően vásárolta fel a Bunq az ír Capitalflow-t, amellyel céljuk a kedvező ír adókörnyezetet kihasználva a “felesleges” készpénz ottani lekötése volt. 

Azóta a bank gyorsan tudott növekedni, átlépték a 9 millió felhasználót, és a több, mint 4,5 milliárd eurónyi betétet. Ennek ellenére a költségeik magasak maradtak, és tavaly 10,5 millió eurós veszteséggel zárták az évet. A növekedés fenntartása érdekében a részvényesektől folyamatos tőkeinjekcióra van szükség. Ennek egyik oka a pénzügyi szabályozó hatóságok által meghatározott tőkekövetelmények. 

A PSC azonban nem tudta vállalni az új tőkeinjekciót, így Niknam a Bunq CIO-val, Raymond Kasiman-nal együtt 58,5 millió eurót tett az asztalra. Azóta további tőkére lenne szükség, amit egy új tőkebevonási körrel fedezett volna a Bunq alapítója. 

A befektetők viszont attól tartanak, egy új tőkeemeléssel tíz- vagy százmillió eurókat is veszíthetnek a 10 százalékos részesedésükön. A feltételezés nem alaptalan az aktuális piaci körülményeket tekintve, az utóbbi hónapokban ugyanis folyamatosan zuhannak a fintech vállalatok cégértékei. Niknam szerint a PSC csak találgat az egész tőzsdei piac hanyatlására hivatkozva, és úgy véli, a konfliktus veszélyezteti a cég növekedési stratégiáját.

Niknam ezek hatására saját zsebből finanszírozta volna a tőkebefektetést, és ajánlatot tett a PSC-nek a részesedésük részleges felvásárlására is. A tárgyalások azonban itt is elakadtak.

A Bunq vasárnap délután küld emailt

A bíróságon kiderült, hogy a Bunq és a PSC közötti tárgyalások az utóbbi hónapokban is folytatódtak a tőkebefektetés kapcsán, azonban továbbra sem sikerült megállapodni. Niknam azt állítja, hogy volt, hogy szerinte egyezményre jutottak, a Bírósági ítélet szerint viszont csak a tárgyalások köztes szakaszában jártak.

A bíróság emellett kitér a Bunq figyelemre méltó üzleti technikáira is, például egy vasárnap délután küldött, pontokba szedett email-re. Hivatalos véleményük szerint ez nem szokványos módja az üzletkötésnek.

“Hollandiában és külföldön a kisebbségi részvényesek általában nem így rendelkeznek több tíz- vagy százmillió eurós vagyonról”.

(Forrás: FD.nl)

(Címlapkép: Depositphotos)