A gyors növekedésnek vége, kipukkanhat a fintech buborék

Az utóbbi években folyamatosan növekedett a tőkebevonások száma és értéke az európai fintech szektorban. A kockázati tőkealapok nagy kedvvel fektettek be fintech startupokba, és folyamatosan nőtt a medián cégérték. Az idei év első negyedévében tapasztalt befektetési trend viszont a nagy fintech cégek túlértékeltségére utal.

A PitchBook riportjából kiderült, hogy a tőkebefektetés előtti medián vállalatérték 2023 Q1-ben 43,1%-kal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest, 18,6 millió euróra. Az elemzés alapján a különböző fázisú fintech startupok mind képesek voltak tartani a növekedési ütemet, leszámítva a növekedési fázisban lévő startupokat, amelyeknek a medián vállalatértéke 59,7%-ot zuhant. Ez a fintech szektor túlértékeltségére utalhat.

Az elmúlt hónapokban meghatározó fintech cégeknek zuhantak nagyot a részvényei. Áprilisban a Schroders mintegy 46%-kal devalválta a Revolutban lévő részesedését. Továbbá, több értesülés szerint az Allianz az N26-ban lévő részesedését 3 milliárd dolláros értéken értékesíti, ami meredek leértékelése a vállalat 2021-ben jegyzett 9 milliárd dolláros értékéhez képest.

Emellett, 2023 Q1-ben majdnem 5 éves mélypontra csökkent a befektetések száma és összértéke. Az első negyedévben 228 befektetési kör zajlott le, összesen alig 3 milliárd eurós értékben.

Mi áll a medvepiaci körülmények hátterében?

A kockázati tőke visszaesése a fogyasztói kiadások csökkenésével és a kamatlábak emelkedésével magyarázható, amelyek mind nehezítik a befektetések megkötését. Emellett a Silicon Valley Bank és a Credit Suisse összeomlása is nehéz helyzetbe hozta a fintecheket. A SVB meghatározó hitelezője volt a növekedési fázisban lévő startupoknak. A bank kockázati hiteleket folyósított sok startupnak, amik vonzó alternatívája voltak a kockázati tőkének. A SVB bedőlése az ilyesfajta pénzeszközök elérhetőségének visszaesését okozta.

A jelenlegi piaci körülmények fennmaradásával a fintech vállalatok értéke várhatóan tovább fog csökkenni. A kockázati hitelekhez nehezebb a hozzáférés, aminek következtében sok, cash-flow negatív startup kényszerül majd kockázati tőkét bevonni, ami a jelenlegi piaci környezetben a cégérték csökkenésével járhat.

Ugyanakkor, a cégértékek csökkenése egy piaci korrekciónak is betudható. Ez a vállalatérték megállapítása során alkalmazott árbevétel szorzókban is megmutatkozik. A 2023 Q1-ben tapasztalt medián árbevétel szorzó 1,6x – 5,5x között mozgott, ami közel fele a 2021-es értékeknek. Ennek következtében a tőkebefektetők egy reálisabb értéken tudnak részesedést vásárolni. Az alacsonyabb szorzók (és értékeltség) következtében azonban sok fintech dönthet úgy, hogy új tőkebevonás helyett a meglévő erőforrásait felhasználva próbál növekedni, amely szintén mérsékeli a befektetések számát.

A fintech szektor erős növekedési potenciállal rendelkezik piaci előrejelzések szerint

A nehéz gazdasági körülmények, és a szektorban bekövetkezett befektetések értékének felére csökkenése ellenére a fintech szféra a globális tőkebefektetések kb. 20%-át szerezte 2022-ben. Ez a befektetők töretlen bizalmát jelenti.

A Boston Consulting Group által kiadott piackutatás szerint a fintech szektor a globális pénzügyi szolgáltatások árbevételének 7%-át fogja adni 2030-ra. Jelenleg a fintech az árbevétel 2%-ában vállal szerepet, és összesen 245 milliárd dollár árbevételt produkál, ami 2030-ra eléri az 1,5 trillió dollárt. 

“A fintech még mindig a kezdeti szakaszában van, és továbbra is forradalmasítani fogja az általunk ismert pénzügyi szolgáltatási ágazatot.”

nyilatkozott Deepak Goyal, a BCG ügyvezető igazgatója és szenior partnere. Szerinte a fintech potenciálja továbbra is a “rossz ügyfélélmény” és a “rendkívül magas pénzügyi alulszolgáltatottság” kihasználásában rejlik. 

A fintech központja továbbra is Észak-Amerika és Európa marad, viszont inkább egy innovációs központként fog szerepet vállalni. Az évtized hátralévő részében Latin-Amerika, Afrika, és Ázsia és Óceánia lesznek a piac legmeghatározóbb szereplői. A felsorolt régiókban közel 1,5 milliárd pénzügyi szolgáltatások terén alulszolgáltatott ember él. Emellett több, mint 1 milliárd embernek egyáltalán nincs hozzáférése pénzügyi szolgáltatásokhoz. A fejlődő országok piacaira való betörés hatalmas lehetőség a fintech számára, hogy teljesítse azt a célját, hogy a pénzügyeket hozzáférhetővé teszi mindenki számára. 

A potenciál elérésében központi szerepet fog játszani a neobankok számára a banki licenszek megszerzése, amellyel biztosítani tudják majd a növekedésüket. A jelenlegi piaci környezet nehéz helyzetbe hozhatja a pénzügyi technológiai vállalatokat, aminek következtében saját erőforrásaikból kell majd növekedniük és terjeszkedniük. Ennek egy módja a hitelek folyósítása.

Ugyanakkor, veszélyt jelent a szektorra az inkumbens bankok digitalizációs fejlesztésekbe történő növekvő befektetése. Ennek következtében egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a neobankok az ügyfélszerzés és megkülönböztetés terén.

(Forrás: BCG, Forbes, PitchBook)

(Címlapkép: Depositphotos)