Súlyos következményei lehetnek a bank bedőlésének

Mi is beszámoltunk arról, hogy bedőlt a Silicon Valley Bank. Ez az Egyesült Államok történetének második legnagyobb bankcsődje, amit csak a Washington Mutual előz meg a 2008-as válság idejéről. Bár a csődeset már jelenleg is sokakat érint, a jövőre nézve is óriási hatással lesz a startup világra.

A Silicon Valley Bank egy meghatározó szereplő volt az úgynevezett „venture debt” területén. Ez olyan hiteleket foglal magába, amelyek kedvező feltételek mellett nyújtanak segítséget gyorsan növekvő startupok számára. Jellemzően egy tőkebevonási forduló után veszik fel ezeket a hiteleket a cégek, hogy ezzel is bebiztosítsák pénzügyi helyzetüket a következő befektetési körükig.

A bankcsőddel óriási csapás érte a piacot, amelynek három jelentős következménye is lehet a jövőben:

  • csökkenő értékeltségek,
  • gyakoribb csődök, valamint
  • fokozódó elbocsátások.

Csökkenő értékeltségek

A privát piacokon nem lehetett akkora zuhanást érzékelni a tech cégek értékeltségében, mint a tőzsdéken. Ebben nagy szerepet játszott a hitelek elérhetősége. Azok a vállalkozások, amelyek nem akartak alacsonyabb értékeltség mellett tőkét bevonni, inkább hiteleket vettek fel. Ezáltal egyszerre tartottak fenn magukról egy kedvező képet, valamint fedezték a pénzügyi szükségleteiket.

A hitelezési piac szűkülésével sokkal nehezebbé válik a hitelfelvétel, így egyes cégek kénytelenek lesznek ismét tőkebevonási fordulókat tartani. A befektetők pedig a jelenlegi gazdasági környezetben reálisabb, alacsonyabb értékeltség mellett fognak csak tőkét biztosítani.

Gyakoribb csődök

Bár igény lesz, a kockázati tőke vélhetően nem fogja teljesen betömni a hitelek által hagyott űrt. Már a hitelbőség idején is erősen csökkent a tőkebevonások száma és összértéke. Most, hogy még többen versenyeznek majd a kevesebb tőkéért, gyakrabban láthatunk híreket becsődölő tech cégekről, amelyeknek egyszerűen elfogyott a pénze.

Fokozódó elbocsátások

A csődök előtt azonban még az elbocsátások tűnhetnek fel igazán. Már tavaly is megfigyelhettünk egy óriási elbocsátási hullámot a szektorban. Pénzügyi, tech és fintech cégek egyaránt leépítésekbe kezdtek. Rengeteg piaci szereplő még mindig nem alakított megfelelően a működésén, és több pénzt éget el, mint amennyit megengedhetne magának. Külső finanszírozás hiányában feltehetően megint leépítésekre kerül sor a működési költségek csökkentésének jegyében.

(Forrás: CBInsights)

(Címlapkép: Depositphotos)