Így kapitulált a Silicon Valley Bank

A technológiai szektorban tevékenykedő startupok egyik legjelentősebb hitelezője, a Silicon Valley Bank pénteken összeomlott. A szövetségi kormány beavatkozni kényszerült, és bezárta az ország 16. legnagyobb bankját.

A Federal Deposit Insurance Corporation (magyarul nagyjából Szövetségi Betétbiztosítási Társaság) pénteken közölte, hogy átveszi a kaliforniai Santa Clarában működő, 40 éves múltra visszatekintő Silicon Valley Bankot. A bank csődje a második legnagyobb az Egyesült Államok történetében, és a legnagyobb a 2008-as pénzügyi válság óta. Ezzel a lépéssel közel 175 milliárd dollárnyi ügyfélbetét került a szabályozó hatóság ellenőrzése alá.

Hogy jutottunk el idáig?

A Silicon Valley Bank (továbbiakban SVB) összeomlása hihetetlen gyorsasággal zajlott le ezen a héten, azonban a mostani bukást okozó tényezők már több mint egy éve megjelentek a cég háza táján. Az 1983-ban alapított SVB az utóbbi két évtizedben óriási sikereket elérő startupoktól kapott betétekkel, azt tette, amit a legtöbb bank szokott: kisebb részüket megtartotta, a maradékot pedig a hozam reményében befektette. A bank az ügyfélbetétek nagy részét hosszú lejáratú államkötvényekbe és jelzálog-fedezetű kötvényekbe invesztálta. Ezek alacsony kamatlábak mellett szerény, egyenletes hozamot produkáltak.

Ez évekig jól működött. A bank betétei a 2018-as 49 milliárd dollárról 2020 végére megduplázódtak, és 102 milliárd dollárra duzzadtak. Egy évvel később, 2021-ben már 189,2 milliárd dollár volt a számláin. A pár év alatt végbement óriási betétnövekedés mögött a technológiai vállalatok világjárvány idején elért példátlan profitjai álltak.

Bezavart a FED agresszív kamatpolitikája

Az SVB valószínűleg ott hibázott, amikor hatalmas mennyiségű kötvényt vásárolt közvetlenül azelőtt, hogy a Federal Reserve (továbbiakban FED) valamivel több mint egy évvel ezelőtt elkezdte emelni a kamatokat. A bank úgy látszik, hogy nem készült fel arra a lehetőségre, hogy a kamatok nagyon gyorsan emelkedni fognak, és ennek kivédése érdekében nem kötöttek fedezeti ügyleteket. Ahogy a kamatlábak meredeken emelkedni kezdtek, úgy csökkent ezen befektetések értékeltsége, hiszen az újabb kötvények több kamatot fizettek.

Ez talán nem is számított volna, ha a bank ügyfeleinek nem lett volna égető szükségük a pénzükre. Mivel azonban a FED kamatemelési ciklusának megkezdésével egyidejűleg az olcsó és bőséges finanszírozás időszaka véget ért, a bank ügyfelei egyre több pénzt vettek ki a betéti számlákról, hogy vállalataikat továbbra is működtetni tudják.

Az SVB annak érdekében, hogy ezeket a kifizetési kérelmeket teljesíteni tudja, eladta befektetései egy részét. A bank szerdán hozta nyilvánosságra, hogy közel 2 milliárd dolláros veszteséget kellett elkönyvelnie, amikor kénytelen volt eladni állományainak egy részét.

Ezen bejelentés hatására a cég részvényei mélyrepülésbe kezdtek, hiszen a betétesek és a részvények tulajdonosai likviditási problémákra kezdtek gyanakodni. Ezzel párhuzamosan a hitelminősítő intézetek is lepontozták az SVB-t. A bank a veszteség fedezésének és a betétkivétek csökkentésének reményében részvénykibocsátással próbálkozott. Azonban ezen a ponton már ez sem segített. Az SVB-vel kapcsolatos befektetői bizalom gyakorlatilag teljesen eltűnt a piacról.

Ezután nem maradt más lehetőség a bank számára, mint bejelenteni eladási szándékát. Egy bennfentes beszámoló szerint péntek reggelig pénzügyi tanácsadókkal dolgoztak azon, hogy vevőt találjanak. Nem jártak sikerrel. Pénteken a Federal Deposit Insurance Corporation és a felügyeleti hatóságok átvették az irányítást.

Merre tovább?

A pénteki felfordulás miatt a piac kellemetlen párhuzamot vont a 2008-as pénzügyi válsággal. Bár nem ritka, hogy bankok csődbe mennek, utoljára azonban 2008-ban került sor ilyen méretű bank összeomlására, akkor a Federal Deposit Insurance Corporation (továbbiakban FDIC) a Washington Mutual-t kapcsolta le.

Az FDIC ritkán hajt végre ilyen intézkedéseket, amikor a piacok nyitva vannak, és inkább pénteken, zárás után helyezi csődeljárás alá a kérdéses hitelintézményt. A felügyeleti szerv viszont ebben az esetben a pénteki kereskedés első óráiban közleményt adott ki. Ebben közölte, hogy új bankot hozott létre, a National Bank of Santa Clara-t, amely a bebukott bank betéteit és egyéb eszközeit birtokba veszi.

Az FDIC szerint az új szervezet hétfőn megkezdi működését, és a régi bank által kibocsátott csekkeket továbbra is beváltják. A betétes ügyfeleket 250 000 dollárig – az FDIC által biztosított maximális összegig – kárpótolják. Nincs garancia arra, hogy a nagyobb összegű betétesek minden pénzüket visszakapják. Ez azért kifejezetten érdekes, mert a legfrissebb információk és a legtöbb forrás szerint a betétek 93%-a 250 000 dollár feletti összegre vonatkozik. Tehát szinte az összes kliens ebbe a körbe tartozik.

Azon ügyfelek, akik 250 000 dollár feletti összegre jogosultak, igazolást kapnak a pénzük nem biztosított részéről. Ez azt jelenti, hogy az elsők között lesznek a sorban, akiknek a visszaszerzett pénzösszegeket kifizetik, amíg az FDIC az SVB-t csődeljárás alatt tartja. Természetesen semmilyen garancia nincs arra, hogy visszakapják az összes pénzüket.

A jelenlegi eset hasonlóságot mutat a kaliforniai IndyMac bank 2008 júliusi csődjével. A banknak az SVB-hez hasonlóan nem volt azonnali vevője. Az FDIC 2009 márciusáig az IndyMac-et csődfelügyelet alatt tartotta, és a nagybetétesek végül a pénzük nem biztosított részének csak 50 százalékát kapták vissza. Ennél vidámabban zárult az eset a betétesek szempontjából, amikor a Washington Mutual-t megvásárolta a JPMorgan Chase, hiszen ekkor teljes mértékben kárpótolták őket.

A pontos következményeket egyelőre nem tudhatjuk

Most is egy felvásárlás lenne valószínűleg a legkevesebb fájdalommal járó megoldás. Ha ez nem valósul meg, akkor elképzelhető, hogy a likviditási pánik tovább terjed. Az SVB-nél tartotta pénzének egy részét többek között a Roblox, a Circle, a BlockFi és a Roku. Mondani se kell, hogy betétjeik összege bőven meghaladta a 250 000 dolláros limitet. Ezek csak azok a vállalatok, amelyek egyelőre nyilvánosságra hozták érintettségüket az ügyben.

További felháborodást válthat ki, ha szélesebb körben is kitudódik, hogy a Silicon Valley Bank CEO-ja és CFO-ja több millió részvényt adott el február 27-én. Ekkor még 285 dollár környékén kereskedtek a cég papírjaival. A pénteki bezárás nagyjából 106 dolláros árfolyam mellett történt meg.

Az kétségtelen, hogy az SVB kudarca elhibázott döntések és rossz menedzsment eredménye. Azonban azt is fontos látni, hogy mekkora szerepet játszott ebben a FED kamatpolitikája. Először lecsökkentették az alapkamatot indokolatlanul alacsony szintekre, majd, amikor megjelent az infláció elsőre átmenetinek nevezték, utána pedig későn kezdték el a mostani kamatemelési ciklust az infláció megfékezése érdekében.

Az SVB összeomlása azt jelenti, hogy a FED döntésre kényszerül. Vagy folytatják a kamatemelést, hogy az inflációt kordában tartsák, vagy rövid időn belül befejezik a kamatemelést, hogy megmentsék a pénzügyi szektort.

(Forrás: CNBC)