Sokan meglepődhetnek: rálát a Revolut-számlákra a NAV

Sajtóközleményben tudatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), hogy a Revolut bankszámlákra elhelyezett vagyonokról is van információja. Sokan tévesen gondolják azt, hogy a fintech cégeknél tartott pénzek a hatóságok látókörén kívül állnak. Most viszont hivatalosan is megerősítésre került, hogy ez nem így van.

A Revolut az egyik legnépszerűbb pénzügyi szolgáltató Magyarországon. Idén májusban még közel 1 millió ügyfele volt, mostanra pedig minden bizonnyal átlépte a milliós határt a felhasználók száma.

Bár teljes értékű bankként működik, litván banki engedélyét használva van jelen Magyarországon, és nem kínál magyar IBAN számlaszámot. A Magyar Nemzeti Bank már többször is felszólította a neobankot, hogy alapítson magyar leánybankot és ezzel kerüljön a hazai szabályozás hatálya alá.

Nos, bár litván törvények vonatkoznak a Revolutra, a NAV mégis rálát a magyar állampolgárok által a neobanknál tartott pénzekre. Adóvégrehajtási ügyekben ugyanis a nemzetközi egyezményeknek és uniós direktívának köszönhetően kapcsolatban állnak a magyar és a litván hatóságok.

A magyar illetőségű adózók pénzügyi számláiról automatikusan érkezik információ a NAV-hoz. Az információkat pedig végrehajtási célokra is felhasználhatja. Volt már példa arra, hogy egy köztartozással rendelkező magyar állampolgár Revolut-számlájára kért inkasszót az adóhatóság. Végül szinte teljes egészében sikerült megtéríteni a tartozást.

Sokan tévesen gondolják azt, hogy a fintech cégeknél tartott pénzek a hatóságok látókörén kívül állnak. Ebből a példából azonban látszik, hogy nem ez a helyzet – és nem csak a neobankoknál. A kriptovaluták világában a szabályozott kriptotőzsdék – mint például a Coinbase – ugyanúgy kötelesek adózási ügyekkel kapcsolatos adatszolgáltatásra. Az amerikai adóhatóság, az IRS így rálát az amerikai lakosság Coinbase-egyenlegeire. Könnyen meglehet, hogy a NAV is hozzáférhet ezekhez az adatokhoz.

(Forrás: Sajtóközlemény)

(Címlapkép: Depositphotos)