Megszűnnek a Revolut magyar forintszámlái

A Revolut minden magyar ügyfelének megváltoztatja számlaszámát, aki forint alapú számlával rendelkezik. A neobank tájékoztatása szerint azért kellett lépnie, mert április 1-jétől nem fér hozzá a hazai fizetési rendszerekhez. Ettől az időponttól magyar helyett litván számlaszámot kap minden felhasználó.

Az első és legfontosabb teendője mindenkinek, akinek van Revolut-számlája, a bankszámlaszám változását mindenhol feltüntetni, ahol eddig az használatban volt – különben nem teljesülnek majd a megbízások. Akinek a munkabérét a Revolut-számlájára utalják a munkahelyén jeleznie kell a változást, ami mellett a családtagoknak és a barátoknak szóló tranzakciókat is az új számlaszámról kell indítani – a várt utalások esetén előre tájékoztatni kell a küldőt a változásról.

Drágább és hosszabb út

Az utalásokhoz kapcsolódóan fontos kiemelni: drágábbak és a hosszabbak lesznek a pénzügyi műveletek. Minden magyar banknál vezetett számláról a Revolut-számlára érkező, vagy fordított utat bejáró utalás nemzetközi SWIFT utalásnak számít április 1-jét követően.

A SWIFT egy pénzügyi kommunikációs rendszer, amelyet devizaügyletek lebonyolítására használnak pénzintézetek. Azzal, hogy a hazai rendszer helyett nemzetközit vesz igénybe mostantól a Revolut, nemzetközi díjszabás és folyósítás jön. A SWIFT utalásoknál 3-4 százalékos díjakra érdemes számítani, valamint 1-4 munkanapnyi várakozásra. Egy 100 ezer forintos utalás díja tehát akár 3-4 ezer forint is lehet, és adott esetben átcsúszhat az a következő hétre is.

A bankkártyák terén nem lesz változás

A fentieken kívül főleg a bankkártyás ügyletek lehetnek relevánsak, azonban ezeknél az ügyleteknél nem várható érdemi változás. A bankkártyás egyenlegfeltöltés árazása és gyorsasága megmarad. Továbbá a Revolut-kártyákat is a megszokott módon lehet használni. Forint egyenlegünk érintetlen marad, nem válik drágábbá a vásárlás, nem cserélődnek le az elfogadóhelyek, valamint egyéb változásoktól sem kell tartani.

Ahogy korábban a Magyar Nemzeti Bank már felhívta arra a figyelmet, a Revolut szolgáltatásai kapcsolatban nem tudnak jogorvoslati segítséget nyújtani. Amennyiben a felhasználóknak számlavezetési gondjai akadnának, valamint elszámolási, fogyasztói vagy betétbiztosítási kérdései lennének, akkor a litván hatóságokhoz kell majd fordulniuk.

Betekintés a neobankok tevékenységébe

Számos neobank elektronikuspénz-kibocsátóként vagy azokkal együttműködésben dolgozik. Ezek a vállalkozások hagyományos bankoknál vezetnek letéti számlákat, amelyeket további virtuális számlákra bontanak fel.

A gyakorlatban, amikor egy új ügyfél pénzt utal a saját Revolut-számlájára, akkor az összeg valójában a letéti számlára érkezik meg. Ha később Revoluton kívülre utal, akkor a letéti számlát hagyja el a pénz.

Ha azonban két Revolut-felhasználó egymásnak utal, már más a helyzet. Mivel mindkét fél virtuális számlával rendelkezik, ezek pedig adott esetben ugyanahhoz a letéti számlához tartoznak, nincs valódi pénzmozgás.

Az utalás összege nem hagyja el a letéti számlát, az csak az egyik felhasználói számla helyett a másik alatt kerül nyilvántartásra a Revolut rendszerén belül. A Revolut-egyenlegek tehát változnak, a letéti számláról azonban nem mozdul el pénz.

A Revolut-számára itthon a Raiffeisen Bank vezetett letéti számlát. Úgy tűnik megállapodásuknak április 1-jével vége – erre vonatkozóan a bank egyelőre nem adott ki tájékoztatást.

Mi lehet a háttérben?

Az egyik logikus következtetés a fejlemény hátterét illetően az lehet, hogy a Revolut üzleti döntést hozott a magyar számlák litvánra váltásával. Könnyen meglehet, hogy a magyar számlák fenntartásának költségei nem térültek meg felhasználói oldalról. Elvégre kényelemi és gyorsasági szempontokból a bankkártyás egyenlegfeltöltést vélhetően többen vették igénybe, mint az utalást. Mindemellett a munkáltatóknak eddig is körülményes volt Revolut-számlára utalniuk a gyűjtőszámlákat érintő szabályozások miatt.

Egy másik lehetséges magyarázat azonban az lehet, hogy a Raiffeisen Bank döntött úgy, megszünteti a letéti számla szolgáltatást. A feltevés mögött több üzleti indok is állhat. Meglehet, hogy az elektronikus pénz fedezetéül szolgáló letéti számla vezetése nem bizonyult megfelelően nyereségesnek. Az ilyen típusú számlákon tartott pénzhez ugyanis magasan korlátozott a hozzáférés, így nem is használható fel bankügyletek, például hitelezés során. A Revolut emellett már méltó kihívója a Raiffeisen Banknak bizonyos területeken, így ütközhettek az üzleti érdekek is. Továbbá a neobankok kevésbé szabályozott mivolta olyan kockázatokkal is párosulhat, amelyek akadályozhatják a kooperációt. Ez a három indok akár együttesen is közrejátszhatott a végkimenetelben.

Az utóbbi feltételezésnek a Revolut érdekes hangvételű levele is alapot ad. Amellett, hogy maga a levél is hirtelen jött, egy erős határidő szerepel benne. Továbbá a levél alján szerepel az is, hogy a jövőben szeretnék visszahozni a magyar forintszámlákat, és minden új információról időben beszámolnak. Mindez arra enged következtetni, hogy nem teljesen a saját akaratából cselekszik így a neobank.

Hogyan változhat majd a helyzet?

Mint a levélben írták, a Revolutnál még mindig azt tervezik, hogy a jövőben egyszer magyar forintszámlát kínáljanak. Valószínűleg azért kell erre sokat várnunk, mert kifejezetten nehéz olyan magyarországi bankot találni, amely szolgáltat virtuális IBAN számlaszámokat, valamint hajlandó letéti számlát vezetni. Ezek hiányában viszont nem adottak a megfelelő feltételek a neobank eddigi hazai működéséhez.

Ha a jövőben sem változik a helyzet banki oldalról, akkor a Revolutnak egyedül kell cselekednie. A Wise példáját követve csatlakozhatnak a magyar bankközi klíring rendszerhez, valamint a GIRO-hoz. Ezáltal banki közvetítés nélkül lennének képesek forintszámlát kínálni a magyar ügyfeleknek. A hazai fizetési rendszerek azonban jellemzően csak bankok és biztosítók számára elérhetők. Annak érdekében, hogy a Revolut hozzáférjen a klíring rendszerhez, alapos átvilágításon kell átesnie, valamint szoros együttműködésben kell dolgoznia a Magyar Nemzeti Bankkal.

Qayum Dániel