Oszladozik a köd a Revolut magyar forintszámlái körül

A tegnapi nap folyamán mi is megírtuk, hogy április 1-jétől megszűnnek a Revolut által kínált magyar forintszámlák. Cikkünk publikálásakor még nem állt rendelkezésre kézzelfogható magyarázat az eseményekre, így csupán találgatni tudtuk annak okát. Ma azonban új információk láttak napvilágot, melyek segítenek a helyzet megértésében.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tájékoztatásából kiderül, hogy a Revolut hazai számlavezető bankja, a Raiffeisen Bank döntött az együttműködés felbontása mellett – írja az Index.hu. A Revolut kapcsán Virág Barnabás, a központi bank monetáris politikáért és pénzügyi stabilitásért felelős alelnöke is megnyilvánult a lapnak. Nyilatkozatában a vezető kiemelte, hogy az MNB célja továbbra is az, hogy rábírja a Revolutot egy magyar leánybank létrehozására. Ez lehetővé tenné, hogy a nehézségeket tapasztaló ügyfelek magyar nyelven intézhessék ügyeiket, például jogorvoslatért való folyamodás esetén. 

Nem elhanyagolható az sem, hogy a betétbiztosítási és felügyeleti tevékenységet jelenleg csak a litván nemzeti bank látja el. Az MNB szerint ezen a téren is változásra van szükség ahhoz, hogy a magyar ügyfelek optimális körülmények között vehessék igénybe a Revolut szolgáltatásait.

A sejtésünk tehát beigazolódott, az azonban továbbra is érdekes kérdés, hogy pontosan mi sarkallta erre a lépésre a Raiffeisent. Elképzelhető, hogy a letéti számla vezetésének megtérülése maradt el a várakozásoktól, ami szimpla üzleti érdekké tehette a bank részéről annak bezárását. Ebbe belejátszthatott az is, hogy a Revolut lazább szabályozásából fakadóan jelen lehetnek olyan kockázatok, melyeket a bank nem akart vállalni a jövőben.  Jelenlegi megítélésünk szerint mégsem ez a legvalószínűbb magyarázat.

Sokkal inkább arról lehet szó, hogy a hazai inkumbensek egyre nagyobb riválist látnak a brit neobankban. A Revolut mostanra több, mint félmillió ügyféllelrendelkezik hazánkban, 2021 októbere óta pedig Magyarországon is jelen van a Revolut Bank. Utóbbi lépés lehetővé tette a vállalatnak, hogy százezer euróig terjedő betétbiztosítást kínáljon ügyfeleinek, ami nagyban növelte a kliensek bizalmát. Lényegében tehát megnyílt az út azelőtt, hogy a Revolut akár elsődleges számlavezető bankként is reális opcióvá váljon, ez pedig érthető módon fenyegetést jelent a hazai bankokra.

A forintszámlák megszűnése nehézkessé teszi az állapot fenntartását, hiszen a magyar fizetési rendszer elhagyásával a tranzakciós díjak és a banki utalások átfutási ideje sokszorosukra növekednek április 1-jétől. A Revolut igen lendületes terjeszkedése ezzel jelentős akadályba ütközik, ami kedvez a hagyományos pénzintézeteknek. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a Raiffeisen banktitokra hivatkozva nem adott tájékoztatást döntése okáról, így teljesen biztosak egyelőre nem lehetünk feltevéseinkkel kapcsolatban.

Forrás: Index

Bátorfi Botond