Növekedtek a Robinhood veszteségei

Gyengén sikerült 2021 utolsó negyedéve a Robinhoodnak, a vállalat 2021 Q4-es adózás előtti eredménye ugyanis 420 millió dolláros veszteséget mutat. Különösen aggasztó, hogy ez az összeg egy éve még csupán 19 millió dollár volt. A problémák elsődleges forrásaként az átlagos felhasználói költések csökkenése nevezhető meg. Az egy felhasználóra jutó bevételek 39%-os csökkenést követően 64 dollárra rúgtak, ez főként az alacsonyabb kereskedési volumenből fakad, ami a részvénypiacok gyengébb őszi teljesítményének is betudható.

A bevételek ugyanakkor szépen növekedtek, ezek szintje 2021-ben összesen 1,82 milliárd dollár volt, ami 14%-os növekedést jelent a 2020-as adatokhoz képest. A szakértők szerint a veszteségek további növekedését elkerülendő, a Robinhoodnak új termékekkel kell előállnia 2022-ben. Erre lehet is számítani a vállalattól, melyet korábban is az új trendekre való gyors reagálás jellemzett, gondoljunk csak a kriptovaluta szolgáltatások bevezetésére.

Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mégis mi vezetett a mostani eséshez. A válaszért 2020-ig kell visszamennünk, amikor a pandémiával járó bezártság hatására rengeteg lakossági befektető kezdett részvénykereskedésbe. A 2021-ben aktív lakossági befektetők 15%-a például 2020-ban fektetett be életében először, vagyis a relatív visszaesés nem csupán a csalódást keltő tavalyi körülményekből fakad, hanem a korábbi év kiugróan erős eredményeiből is. 2020-ban a járvány megtakarítások felhalmozására ösztönözte a lakosságot, a részvénypiacok pedig ideális módját jelentették a tartalékok bevetésének. További befektetési kedvhez vezettek az Egyesült Államokban lefolytatott gazdaságélénkítő programok, de a 2021 elején kibontakozó GameStop botrány és az abból kiinduló további mém részvények is magasan tartották a terület iránti érdeklődést. A Robinhood ezen jelenségek mindegyikéből profitálni tudott, ezek után azonban nagy visszaesést hozott a befektetők lelkesedésének csökkenése, ami az őszi medvepiaccal járt együtt. 

Az eMarketer előrejelzése szerint a Robinhood és riválisai (eToro, Freetrade, Revolut) a jövőben új módokat kell találjanak a felhasználók sikeres aktivizálásához. Erre jó példát jelentenek a már most is széles körben elérhetővé tett kriptovaluta szolgáltatások, illetve DeFi befektetési megoldások. A Robinhood 2022 első negyedévében dobja piacra kripto tárcáját, amivel a felhasználók közvetlenül fogadhatnak és tarthatnak kriptovalutákat, anélkül, hogy azokat fiat valutára kéne váltaniuk. A hosszú távú befektetések is érdekes vonulatot jelentenek, ezen a téren a nyugdíjszámlák érkezése lett kilátásba helyezve 2022 közepére a digitális bróker részéről. A további diverzifikációt és ügyfélkiszolgálást hatékonyan szolgálhatják meg a közösségi médiás elemek, valamint az alternatív eszközosztályok, így ezen frontokon is érdemes felkészülni a piac szereplőinek mozgolódására. 

Forrás: eMarketer

Bátorfi Botond