Nem halt meg a kripto

Február első teljes hetében nem tétlenkedtek a fintech szektor befektetői. Ahogy mindig, ismét elhozzuk a legutóbbi hét nap legnagyobb tőkebevonási köreit a szektorból. Az eheti dobogón három különböző országból érkező fintech céggel találkozunk. Januárt az ázsiai fintechek dominálták, a múlt héten pedig egy brit cég nyerte a képzeletbeli versenyt. Ezúttal egy amerikai fintech végzett az élen. A kripto alapon hitelező vállalat sikere azt jelzi, a nehézségek ellenére a befektetők még nem temetik a szektort. 

A legnagyobb összeget, 64,4 millió dollárt a denveri székhelyű SALT vihette haza. A vállalat a kriptodevizával rendelkező magánszemélyeket és vállalatokat segíti abban, hogy a digitális eszközeik segítségével hosszú távú vagyonképzést végezzenek. Az ügyfelek hitelt vehetnek fel a SALT-tól, amelyek fedezetéül a tulajdonukban lévő kriptodevizák szolgálnak.

Nagy ígéreteket tesznek a kripto iránt lelkes közegnek

A SALT szerint hitelei több szempontból is vonzóbbak, mint a hagyományos bankok által kínáltak. A visszafizetési teljesítmény nem befolyásolja az ügyfelek hitelbesorolását. Továbbá nem kell díjat fizetni a hitel folyósításáért, valamint korai fizetés esetén sem. A tőkeösszeget az ügyfél kriptodevizáinak mennyisége alapján állapítják meg, ez egyben fedezetként is szuperál. Így nem a jövőbeli bevétel, hanem csakis a már meglévő digitális eszközök ellenében veszik fel a hitelt az ügyfelek.

Ez nagyszerűen hangzik, de a gyakorlatban nem teljesen meggyőző a SALT kommunikációja. Egyrészt azt mondják, a hitelek lehetőséget adnak arra, hogy az ügyfelek életük végéig megtarthassák a digitális eszközeiket. Ez viszont nem feltétlenül érdekük, elég ha az elmúlt egy év árfolyammozgásait vesszük figyelembe. Ráadásul a kripto alapú hitelezés nagyon kockázatos (pont az árfolyam hektikus mozgása miatt), és ez jó eséllyel az ügyfelekre is terheket ró majd. Ilyen lehet például a vártnál magasabb kamatok előfordulása és a fedezet rendszeres pótlásának szükségessége.

A kkv-k támogatása most mindenhol kulcskérdés

60 millió dolláros tőkebevonásával nem sokkal maradt le a győzelemről az Aspire. A szingapúri fintech az országban működő kis- és középvállalkozásokat szolgálja ki megoldásaival. Az ügyfeleket a nemzetközi fizetések bonyolításában, adósságaik és követeléseik kezelésében, valamint a könyvelés elvégzésében is támogatja a vállalat. Emellett a számlázásban és a költségek nyomonkövetésében is segítik a vállalkozásokat. 

Az Aspire időben felismerte, hogy a kkv-k többsége segítő kezet igényel a pénzügyi és adminisztratív teendők elvégzéséhez. Eddigi eredményei alapján a vállalat szépen halad céljai megvalósításával hazájában.

Végül a harmadik helyen egy brit fintech zárt egy 39,6 millió dolláros összeggel. A The Bank of London egy globális elszámolási és tranzakciós bank, amelye a jövő gazdasági infrastruktúrájának fejlesztésével foglalkozik. A fintech olyan a pénzügyi szereplőket (pl. bankokat, fintecheket, alapkezelőket) támogat, akik korszerű, nemzetközi szinten is versenyképes pénzügyi szolgáltatásokat szeretnének piacra dobni. A tapasztalt szakemberekből álló csapat most friss muníciót is kapott a fejlődéshez. 

(Forrás: Crunchbase)

(Borító: Depositphotos)