Hivatalos: nagyot bukott a világelső

Korábban már többször is csökkentett értékeltségén a világ legértékesebb privát fintech cége, a Stripe. Nemrég jött meg a hivatalos megerősítés az eddigi legfájóbb csökkentésről: az egykori 95 milliárd dollár helyett 50 milliárdot ér már a vállalat.

Mi is beszámoltunk arról, hogy a Stripe idén gőzerővel kereste a befektetőket, a nyilvános és a privát piacokon is. Rengeteg alkalmazottnak ebben az évben járnak le a részvényopciói, a vállalat pedig nekik akar segítséget nyújtani.

A részvényopció egy olyan juttatás, amelynek keretein belül az alkalmazott egy előre meghatározott áron veheti meg munkáltatójának részvényeit. A lehetőség azonban csak egy bizonyos időpontig adatik meg. A munkavállalónak vagy el kell adnia a részvényeit, vagy potenciálisan óriási mennyiségű adót kell kifizetnie a kiváltásukért. Ha egyik opcióval sem él, akkor érvényét veszti a részvényopció. Vannak olyanok, akik így több százezer vagy millió dollártól eshetnek el.

Év elején felmerült, hogy akár tőzsdére is léphet a Stripe, hogy megoldja a problémát. Végül a valószínűbb forgatókönyv következett be, és egy privát tőkebevonási forduló keretein belül sikerült eladni munkavállalói részvényeket befektetőknek. És nem is akárhogy. A vállalat 6,5 milliárd dollárt vont be – ez az összeg meghaladja a tavalyi öt legértékesebb fintech tőkebevonás együttes értékét.

A bejelentésben nem győzték hangsúlyozni, hogy a befektetési körre nem volt szükség működési szempontból. Míg tavaly a Klarna a zavartalan üzletvitel miatt vont be tőkét óriási értékvesztés mellett, a Stripe kizárólag a részvényopciós problémák miatt fordult a befektetőkhöz.

“Az elmúlt 12 év során a jelenlegi és korábbi Stripe-osok egy világszerte több millió vállalkozás számára meghatározó gazdasági infrastruktúrát segítettek felépíteni, és ez a tranzakció lehetőséget biztosít számukra, hogy hozzáférjenek az általuk létrehozott értékhez.”

– John Collison, társalapító és elnök, Stripe

(Forrás: AltFi, Finextra)

(Címlapkép: Depositphotos)