Egy éven belül tőzsdére léphet a Stripe

Piaci értesülések szerint a Stripe igyekszik lehetőséget biztosítani több alkalmazottjának, hogy értékesíteni tudják részvényeiket a vállalatban. Az egyik lehetőség a tőzsdére lépés, a másik pedig valamilyen privát piaci ügylet lehet.

Sokakat meglepett, hogy ilyen rövid idő alatt is kész lenne tőzsdére lépni a Stripe, a világ legértékesebb privát fintech vállalata. 2021-ben még azt nyilatkozta John Collison társalapító, hogy nem sietnek sehova. Emellett tavaly óriási mértékben esett vissza a tőzsdére lépési kedv globálisan, így a fintech szektorban is. Mi több, a Stripe az utóbbi egy évben többször is csökkenteni kényszerült részvényeinek – saját maga által meghatározott – árát.

Az egykori 95 milliárd dollár helyett önkéntesen 63 milliárd dollárra csökkentette értékét a vállalat.

Nagyon hasonlít az eset a Klarnáéhoz. A svéd fintech óriás egy időben 45,6 milliárd dollárt ért, majd a befektetők tavaly júliusban 6,7 milliárd dollárra árazták be. A vállalat már több hónapja próbált akkor tőkéhez jutni, hogy zavartalanul folytassa működését, és végül csak ezzel a jelentősen csökkentett értékeltséggel tudott érdeklődőket találni.

Miért merült fel a tőzsdére lépés?

A híresztelések szerint a Stripe elsősorban nem működésének vagy terjeszkedésének finanszírozása végett próbál megválni részvényektől. Alkalmazottai körében jelentős mennyiségű részvény opció fog lejárni – és ezzel rengetegen eshetnek el óriási összegektől.

A részvényopció egy olyan juttatás, amelynek keretein belül az alkalmazott egy előre meghatározott áron veheti meg munkáltatójának részvényeit. A lehetőség azonban csak egy bizonyos időpontig adatik meg.

A munkavállalónak vagy el kell adnia a részvényeit, vagy potenciálisan óriási mennyiségű adót kell kifizetnie a kiváltásukért. Ha egyik opcióval sem él, akkor érvényét veszti a részvényopció. Vannak olyanok, akik így több százezer vagy millió dollártól eshetnek el.

A Stripe úgy tűnik minden követ megmozgat, hogy alkalmazottai vagy a nyilvános, vagy a privát piacokon el tudják adni részvényeiket – ezzel elkerülve az óriási költségeket vagy az opciók lejártát. Ha nem adná meg ezt a lehetőséget, valószínűleg egy kritikus távozási hullámmal, valamint a megítélésének súlyos romlásával kellene megküzdenie.

A megfelelő döntéshozatalban a Goldman Sachs és a JPMorgan fogja segíteni a vállalatot. Remélhetőleg sikerülni fog egy minden fél számára megfelelő megoldást találniuk.

(Forrás: Crunchbase, Finextra)

(Címlapkép: Depositphotos)