Digitális jegybankpénz: fenntartások és várakozások

A XXI. század elején lezajlott gazdasági válság jelentősen megtépázta a pénzügyi szektor iránti bizalmat. Felgyorsult a pénzügyi innováció, és a pénz története is új, forradalmi szakaszhoz érkezett. Felmerült a digitális jegybankpénz gondolata. A bevezetés előkészítésének folyamatát fenntartások és várakozások jellemzik. Cikkünkben a hivatalos pénz új formájával foglalkozunk.

Gondolatok a pénzről

A pénz története hosszú évezredekre nyúlik vissza. Megjelenési formái változatosak voltak. Kövek, kagylók, agyagtáblák szolgáltak pénzfunkciókat. Sokáig érmék formáját öltötte, főként nemesfémek, illetve bronzérmék voltak forgalomban. A későbbi korokban a papírpénz terjedt el általánosan. A XX. század hozta el az elektronikus és a virtuális pénzformát.

A pénz történetében a centralizáltan és decentralizáltan kibocsátott pénzek mindvégig párhuzamosan voltak jelen. A pénz értékét mindig is a kibocsátóba vetett bizalom határozta meg – és határozza meg ma is.

Régebben a pénz fedezetéül az arany szolgált, a korai papírpénzek aranyra közvetlenül beválthatóak voltak. A modern pénz belső érték nélküli pénz, nincs aranyfedezete. Fedezetét meghatározóan egy adott gazdaság,  adott időszakban nyújtott teljesítménye adja. A modern pénz beválthatatlan. Hivatalos voltát az adja, hogy törvényileg kötelező elfogadni, illetve, hogy annak kibocsátója is elfogadja azt. 

A XXI. században pénztörténeti fordulóponthoz érkeztünk. A pénz átalakulását az azt befolyásoló tényezők együttállása teszi lehetővé. Ezek a tényezők geopolitikai változások, technológiai átalakulások és gazdasági változások.

Fizikai pénztől a digitális pénzig

Korunkban a pénz alapvető megjelenési formái a készpénz és a digitális pénz. A készpénz a jegybankok által centralizáltan kibocsátott forgalomban lévő papírpénzek és érmék. A digitális pénzek decentralizált virtuális pénzek: kriptovaluták, elektronikus pénzek és a  központilag kibocsátott jegybankpénz.

A készpénz még tartja magát. Bárki által hozzáférhető, használata egyszerű, diszkréciót biztosít. A kiadások feletti kontrollt segíti a társadalom pénzügyileg kevésbé tudatos csoportjaiban. Az előrejelzések azt mutatják, hogy a készpénz és digitális pénz párhuzamos létezése várható. A készpénzellátás és használat karbonlábnyoma viszont magas.

A jegybankok közül egyre többen mérik a készpénz környezeti hatásait, köztük az MNB is. A gyártás, raktározás, szállítás, a bankautomaták üzemeltetése, a forgalomból kivont bankjegyek újrahasznosítása mind komoly környezeti terheléssel jár.

A digitális pénz inkább beilleszthető a fenntartható gazdasági átállás koncepciójába. Mégis, a digitális pénzeknek is van környezeti lábnyoma. Kiemelten magas a kriptovalutáké – a bányászat rendkívüli energiaigénye miatt. Az új pénztörténelmi korszak pénzének viszont mind gazdasági, mind társadalmi és környezetvédelmi szempontból is fenntarthatónak kell majd lennie.

A digitális jegybankpénzek

Habár a készpénzhasználat csökkenése lassú, a jegybankoknak számolniuk kell vele. Folyamatosan biztosítaniuk kell a gazdaság működéséhez szükséges pénz rendelkezésre állását. A digitális jegybankpénz projektek a központi bank által kibocsátott pénz innovációját szolgálják. A projektek világszerte elindultak, országonként eltérő megoldásokkal.

A digitális jegybankpénzek a meglévő pénzforgalmi rendszerekhez csatlakozó innovatív pénzek. A csatlakozás módja és motivációi eltérőek lehetnek, de mindenképpen meg kell feleltetni az új, központi kibocsátású pénzeket a fenntarthatósági követelményeknek. Egyidejűleg biztosítani kell azok alkalmasságát a hagyományos pénzfunkciók betöltésére.

A digitális jegybankpénz bevezetésének feltétele a különféle társadalmi csoportok növekvő digitális bevonódása is. A társadalom széles körének kell elfogadnia a pénz ezen fajtáját, és mindenki számára rendelkezésére kell állnia. 

Az Unióban az euróövezet nemzeti bankjai már foglalkoznak a digitális euró bevezetésével. Ez egy központi banki fizetőeszköz lenne, a készpénz elektronikus megfelelője. Mindenki saját bankjánál, elektronikus tárcában tárolná és elektronikus fizetésekre használhatná. Az MNB is több éve vizsgálja a digitális forint bevezetését.

Fenntartások és várakozások

Elemzések és szakmai viták kísérik a digitális jegybankpénzek bevezetését. A mostanra már körvonalazódott előnyök és hátrányok mérlegelése folyik. Az előnyök közé sorolható, hogy a pénzforgalmi tranzakciókat jelentősen felgyorsíthatja a digitális jegybankpénz használata. Ez támogathatja a gazdaságot. A jegybankok számára könnyebbé válna az infláció, a kamatok kezelése.

Emellett szélesebb tömegeket vonhatna be a pénzügyi innovációba, olyanokat is, akiket a bankok kevéssé szolgálnak ki. A tranzakciók biztonságosabbak és költségmentesek lennének. A csalások és adatlopások elleni küzdelem is könnyebb lenne. Valamennyi művelet rögzítése a pénzmosás, adóelkerülés megelőzését szolgálná. 

Ugyanakkor számos hátránya és kockázata is van. A digitális jegybankpénz használata visszaszoríthatja a hagyományos pénzintézeteket. Ez tömeges elbocsátásokhoz, a gazdasági tevékenység visszaeséséhez vezethet. Felvetődött a jegybankok általi gazdasági manipuláció kockázata. Komoly fenntartás adatvédelmi szempontból továbbá az állampolgárok központi megfigyelésének kockázata.

Továbbá technikai kockázatot jelent a rendszerösszeomlás lehetősége, valamint a kibertámadásoknak való kitettség. A bevezetés egyes technikailag elmaradottabb országokra jelentős terhet róna, a rendkívüli fejlesztési igények miatt. A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzéséhez szükséges intézkedések bevezetése is nehézkes az új pénz viszonylatában.

A digitális jegybankpénzek mégis a legnagyobb előnye a fenntarthatóság lesz. A bevezetését célzó projektek folytatódnak. Az érthető fenntartások mellett komoly várakozás is tapasztalható egy gazdasági, társadalmi, környezetvédelmi szempontoknak is megfelelő új, hivatalos fizetőeszköz bevezetése iránt.

(Források: MNB, ECB, ECB, NTT Data)

(Címlapkép: Depositphotos)