Akár 115 évet is kaphat a kriptotőzsdék bukott királya

Lezárult Sam Bankman-Fried, az FTX alapítójának bírósági eljárása. A kriptotőzsdék egykori királyát minden vádpontban bűnösnek találta a New-York-i esküdtszék. A döntés értelmében a bíró maximálisan 115 év börtönt szabhat ki a 31 éves üzletemberre.

Börtönbe vezet a fényesen indult karrier

Az FTX Trading Ltd., vagy közismertebb nevén csak FTX, a világ második legnagyobb kriptotőzsdéjeként működött. A vállalat a csúcson 32 milliárd dollárt is ért mielőtt kitört az a botrány, melynek eredményeképpen akár 115 év börtönre is ítélhetik az alapító-vezérigazgatót. A még most is csak 31 éves üzletember így élete végéig börtönben maradhat. A kifejezetten jó családi háttérrel rendelkező Bankman-Fried végig ártatlannak vallotta magát. Állítása szerint cégvezetőként jóhiszeműen cselekedett, és nem akart senkit pénzügyileg megkárosítani. A tanúk padján is azt állította, hogy jogi szakemberek bevonásával hozta meg a céget érintő összes fontosabb döntést. Az eljárás során a hozzá legközelebb álló kollégái, még volt barátnője is bűnösnek vallotta magát, és vádalku keretében együttműködött az ügyészséggel. Az egykori milliárdos kriptokirályt csalás, összeesküvés és pénzmosás vádpontjaiban, összesen hétben mondták ki bűnösnek.

Súlyos bűncselekmények vezettek a kriptotőzsde bukásához

Az FTX bukása pillanatok alatt zajlott le. November 2-án kaptak szárnyra a hírek arról, hogy likviditási gondokkal küzdhet a kripto óriás FTX. Az ügyfelek hirtelen nagy számban kezdtek el nagy mennyiségű pénzt visszahívni a tőzsdén elhelyezett vagyonukból , amit végül a vállalat nem tudott teljesíteni. Az FTX vezetői először a Binance-hez fordultak segítségért, de végül november 11-én  bedobták a törölközőt, és csődöt jelentettek. A vállalatot igazgató Bankman-Fried sokak meglepetésére egy darabig szabadlábon volt, majd december elején letartóztatták. A gyanú szerint több milliárd dollár értékben tulajdonított el ügyfélpénzeket magáncélú befektetéseire és vállalatainak finanszírozására.

„Sam Bankman-Fried az amerikai történelem egyik legnagyobb pénzügyi csalását követte el. Bár a kriptovaluta-ipar új, és a Bankman-Fried-hoz hasonló vállalkozók is újak, ez a fajta korrupció egyidős az idővel.” – mondta Damian Williams, New York déli körzetének ügyvédje az ítéletek felolvasása után tartott sajtótájékoztatón. Hasonló szigorral fogalmazott Merrick Garland főügyész is, aki szerint a vádlott azt gondolta, hogy a törvények felett áll. „Ez az eset egyértelmű üzenet kell legyen mindenki számára, aki megpróbálja elrejteni az általa elkövetett bűnöket csillogó új dolgok mögé, amelyről azt állítják, hogy senki más nem elég okos ahhoz, hogy megértse.”.

Az ítélethirdetést a vádlott a leírások szerint sztoikus nyugalommal viselte, nem mutatott különösebben kivehető érzelmeket.

Egyértelmű eredmény

Az egy hónapig tartott tárgyaláson lényegében minden az üzletember ellen szólt. Valóban legközelebbi munkatársai, a vállalatainak vezetése fordult vele szemben, és működött együtt az ügyészséggel. A vallomásokból kiderült, hogy az FTX alapító és vezér konkrét bűncselekmények elkövetésére utasította őket, amiket végre is hajtottak. Így került át több milliárd dollár ügyfélpénz abba az Alameda Research nevet viselő kriptovaluta kereskedő vállalatba, amit szintén Bankman-Fried alapított, ahonnan különböző célokra csatornázta ki a pénzt. A bűnrészes kollégák mindegyike bűnösnek vallotta magát, és enyhébb ítélet érdekében terhelő vallomást tett a vádlottra.

A védelem nem sok mindenre támaszkodhatott, ezért Bankman-Fried-ot is a tanúk padjára hívták. A vallomásában elmondta, hogy bár követett el hibákat, nem követett el csalást, és nem lopta el az ügyfelek pénzét. Az esküdtek számára talán a legfontosabb kérdés csak az lehetett, hogy Bankman-Fried  bűnözői szándékkal járt-e el, amikor az ügyfelek pénzét eltulajdonította. Ahhoz ugyanis kétség sem fért, hogy 10 milliárd dollár ügyfélpénz eltűnt az FTX-ből. Az ügyészség szerint a kérdés csak az lehetett, hogy tudatában volt-e az egykori milliárdos, hogy helytelenül cselekszik.

Az elítélt Bankman-Fried jelenleg az ítéletet várja. Az esetét rögtön Elizabeth Holmes ügyével állították párhuzamba, aki az orvostechnikai eszközöket gyártó Theranos élén követett el négyrendbeli csalást. A 39 éves Holmes idén májusban kezdte el letölteni a 11 év börtönbüntetését. Hogy mennyit lesz börtönben Bankman-Fried az Lewis Kaplan bírón múlik. A 78 éves bíró veteránnak számít a szakmájában, aki számos jelentős ügyben hozott már ítéletet. Szakértők szerint az esküdtszék határozottsága és egybehangzó döntése arra sarkallhatja, hogy szigorú döntést hozzon, ami évtizedekre börtönbe küldheti a kriptokirályt.

Forrás: CNBC, CNBC

Címlapkép: depositphotos