A Revolut botrányba keveredett egy állítólagos 600 ezer fontos csalás miatt

A Revolut ismét reflektorfénybe került, miután 600 ezer fontos csalási botrány vádjai láttak napvilágot. A The Mail on Sunday nyomozása feltárta a cég ellen felhozott vádakat, ami aggodalmat kelt az ügyfelek és az iparági megfigyelők körében egyaránt.

Az athéni tőzsdén kereskedett Terna Energy Trading vállalat jogi lépéseket tesz az Egyesült Királyságban székhellyel rendelkező fintech ellen, azt állítva, hogy az megsértette a pénzmosás elleni szabályokat. A bírósági dokumentumok szerint a Revolut nem állított le egy 2022-ben végrehajtott csalárd tranzakciót, és ezzel lehetővé tette, hogy a Terna számlájáról jogtalanul jelentős összeg kerüljön szélhámosok kezébe.

A vitatott eset nem is jöhetett volna rosszabbkor a Revolut számára. A céget, amely jelenleg a brit banki engedélyért folytatott harcban áll, már így is alapos vizsgálatnak vetik alá. A 2015-ben alapított céget az Egyesült Királyság legértékesebb fintech vállalataként tartják számon. Azonban már több mint két éve vár a szabályozási zöld lámpára, és ezt a folyamatot számos akadály nehezítette. Ilyen például többek között a kulcsfontosságú vezetők távozása és a könyvvizsgálójának figyelmeztetése a késedelmes beszámolóban szereplő potenciálisan hamis adatokról.

A vállalat társalapítója, Nik Storonsky a felügyelő szervek árgus tekintetének kereszttüzében áll. Nemrégiben csalódottságának adott hangot a Bank of England tisztviselőivel szemben a lassú engedélyezési folyamat miatt. A helyzetet hosszú és fárasztó folyamatnak nevezte.

Hogyan tovább a Revolut számára?

A Terna által benyújtott perben azt állítják, hogy a Revolut csalárd tranzakciót engedélyezett, ami 600 000 font ellopását eredményezte. A hírek szerint csalók rávették a Ternát, hogy fizessen pénzt egy hamis beszállítónak, a tranzakciót pedig 2022 februárjában a Revoluton keresztül bonyolították le. A pénzmosás elleni rendszerek által a kifizetésre vonatkozó kezdeti befagyasztást végül a Revolut egyik litvániai munkatársa oldotta fel.

A Terna azonban azt mondja, hogy annak ellenére, hogy a Revolut egyik online képviselőjét figyelmeztették a gyanús fizetésre, nem tettek megfelelő lépéseket a probléma kivizsgálására vagy a megfelelő csapathoz való továbbítására. Az energiakereskedő cég most kártérítést követel.

2019-ben a Financial Conduct Authority szabályozási megfelelési problémák miatt vizsgálta a Revolutot. Akkor egy korábbi alkalmazott aggályokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy a cég képes-e felismerni a gyanús kifizetéseket. 2020 óta a kockázati és megfelelőségi csapatának több vezető beosztású tagja is távozott.

A Revolut egyelőre nem reagált a bírósági vádakra. A vállalat közleményében azt írta, hogy együtt éreznek a fizetési csalások minden áldozatával, és nyomatékosan kérnek mindenkit, hogy maradjon éber a pénzlopásra specializálódott bűnözőkkel szemben. Hozzátették, hogy komolyan veszik a csalásokat, de nem kommentálhatják a bírósági eljárás tárgyát képező állításokat.

(Forrás: This is Money)