A pénzügyi szektor szerepe és felelőssége a digitális gazdaságban – Nemzetközi fintech kerekasztal

Szerda délután rendezték meg az MKB Fintechlab által szervezett nemzetközi fintech kerekasztalt, ahol a témát a pénzügyi szektor számára a pénzügyek digitalizációjából fakadó lehetőségek és kötelezettségek adták.

Az eseményre kiváló résztvevőket sikerült megszerezni, a kerekasztal tagjai között volt Andrius Biceika, a Revolut Közép- és Kelet-európai vezérigazgató-helyettese; Medveczky Márton, a Flashpoint Ventures befektetési igazgatója; Pereczes János, az MKB digitális igazgatója; Mary Alcantara, az MKB Fintechlab startupokért felelős vezetője, valamint Fábián Gergely, az MNB ügyvezető igazgatója.

A pénzügyi digitalizáció kapcsán elhangzott, hogy mostanra a lakosság többsége nagyon nyitottan áll a digitális újításokhoz, sokszor készek előre megszavazni nekik a bizalmat, épp ezért hatalmas felelősség terheli a cégeket, hogy mindezzel a bizalommal ne visszaéljenek, hanem éljenek. Az MNB részéről Fábián Gergely hangsúlyozta, a központi bank álláspontja szerint a pénzügyi szolgáltatások digitalizációja páratlan lehetőséget jelent a bankoknak, valamint a fogyasztóknak. Emellett azonban fontos a kockázatok megfelelő felmérése és adekvát kezelése.

A szabályozók fontos feladata tehát, hogy egyrészről ne a tegnap világában éljenek, segítsék elő az innovációt, ugyanakkor az új szereplőket is kellően felügyeljék minden esetben. Fábián Gergely később hozzátette, sok szempontból a Big Techek betörése a pénzügyi szektorba és hitelezési tevékenységeik megkezdése minden korábbinál nagyobb kihívás elé állítaná a központi bankokat és egyéb szabályozói szerveket, mivel viszonylag rövid idő alatt rendkívül szignifikáns változást hozhat a szektor életébe.

Andrius Biceika a Revolut részéről úgy fogalmazott, a Revolut szerint a neobankok számára is fontos az alapos szabályozás, ami néha ugyan elsőre kellemetlen akadályokat állíthat útjukba, összességében mégis segíti a tanulásukat, valamint felgyorsítja az adaptáció folyamatát. Ez a kölcsönös tanulási folyamat pedig ideális esetben fokozza a szektorban jelen lévő know-how mértékét és egyre gördülékenyebbé teszi a szabályozói folyamatokat.

A Robinhood és Etoro befektetési platformok kapcsán a digitális pénzügyek kétélű mivoltáról is volt alkalma beszélgetni a résztvevőknek. A befektetések demokratizációja mindannyiuk szerint rendkívül fontos eszköze lehet a kollektív vagyonépítésnek is, fontos azonban, hogy a kliensek esetében külön-külön meggyőződjön az adott platform, arról, hogy az illető kellően képzett-e egy adott befektetési stratégia kivitelezéséhez. Szó volt a sokakat felkavart esetről, amikor is egy 20 éves fiú öngyilkosságot követett el, mert tévesen azt gondolta, hatalmas összegeket veszített a Robinhoodon való kereskedéssel. A veszteségek természetesen gyakran elkerülhetetlenek, a cél pedig nem is lehet a tökéletes végkifejlet, de fontosak a megfelelő biztonsági mechanizmusok, amelyek képesek lehetnek az efféle tragikus események megelőzésére.

Szintén egyetértés volt abban, hogy a pénzügyi inklúzió szemszögéből nézve a dolgokat, a digitalizáció alkalmas lehet a szolgáltatások elérhetőségének növelésére, ehhez azonban fontos az is, hogy a bankolatlan és a digitalizációban hátramaradt fogyasztók (nincs okoseszközük, nem mozognak komfortosan a digitális világban) is lehetőséget kapjanak a csatlakozásra. A Revolut régiós vezérigazgató-helyettese azonban elismerte, nem rendelkeznek még konkrét megoldással a probléma kezelésére, ugyanakkor azt fontos célként kezelik a jövőre nézve.

Bátorfi Botond