A Buy-Now-Pay-Later modell – I. rész: vásárolj most, fizess később!

Az utóbbi 2-3 év egyik sikersztoriját a Buy-Now-Pay-Later fizetési szolgáltatást kínáló vállalatok adták a fintech szektornak. Nálunk is rendszeresen jelentek meg cikkek giga tőkebevonásról, mesés ügyfélszám növekedésről, stratégiai együttműködésről, váratlan termékbevezetésről és még számos olyan eseményről, ami a BNPL vállalatok előretörését jelezte. A Fintech.hu rendszeres olvasójának biztosan ismerősen cseng a Klarna, az Afterpay vagy az Affirm neve. Mivel a szolgáltatás még nem elérhető Magyarországon, ellenben a fintech szektor egyik, ha nem a legsikeresebb szegmenséről van szó, ezért egy cikksorozatban szeretnénk ezt a modellt és vállalatait közelebb hozni az olvasókhoz. 

Az első részt nem is kezdhetnénk mással, mint magának a szolgáltatásnak a bemutatásával. A „Buy now, pay later” szóösszetétel szó szerint azt jelenti, hogy „vásárolj most, fizess később”. Ez az elv, vagy logika, önmagában még nem különbözik attól, amit egy hitelkártya nyújt, ahol lényegében szintén késleltetett fizetés valósul meg, hiszen kölcsön kapott pénzből vásárolunk hitelre, vagyis a jövőbeli pénzünket költjük. A BNPL fizetésnek van azonban egy óriási előnye a hitelkártyával szemben: a visszafizetés rugalmasan eltolható több időszakra. Egy hitelkártya esetében a hitelkeret jellemzően egyetlen időszakra, egy hónapra szól, utána vissza kell fizetnünk a kölcsön kapott pénzt, különben kamatot számítanak fel. A BNPL fizetés ezzel szemben megengedi, hogy akár 3-6-12 hónapra eltoljuk és szétosszuk a fizetést, amit havi részletekben teljesíthetünk, ráadásul mindezt kamat- és díjmentesen. Ez a másik fontos ok, amiért a BNPL népszerűsége töretlenül emelkedik, hogy a vásárlók számára teljesen díjmentes. Ezzel a tulajdonságával pedig a fogyasztási hiteleknél kínál kedvezőbb konstrukciót azoknak, akik jelenbeli vagyonuknál többet akarnak költeni, vagy csak időben szeretnék optimalizálni kiadásaikat.

A BNPL fizetés jelenleg két módon érhető el. Vagy letöltjük egy szolgáltató alkalmazását, regisztrálunk, és az ott megjelenő kínálatból választunk terméket, vagy pedig olyan kereskedő webshopjában vásárolunk, ahol a fizetéskor megjelenik ez a lehetőség. A szolgáltatás a fizetés pillanatában, pontosabban azt megelőzően választható, ezért Point of Sale (POS) hitelként is szokták emlegetni, mivel a vásárlás pillanatában biztosít kamatmentes mikrokölcsönt. A vásárlás utolsó lépéseként nem kártyaadatokat, hanem a fizetés részleteit, mint a részletfizetés darabszámát adja meg a vásárló, illetve webshop esetén egy gyors regisztrációt kell végrehajtani azoknak, akik még újként vennék igénybe ezt a szolgáltatást.

Görög Szabolcs