1 milliárd dollárt bukott a Klarna 2022-ben

A Klarna, ami a BNPL szektor egyik legmeghatározóbb szereplője 1 milliárd dolláros veszteségről számolt be. Így 2022 lett a cég eddigi történetének legrosszabb pénzügyi éve.

A svéd vállalat tavalyi deficitje 47%-kal volt több, mint a 2021-ben jelentett 680 millió dollár. Nem elég, hogy óriási negatív szaldóval működik a cég, úgy látszik, hogy a helyzet jelentősen romlott az előző évhez képest, hiszen majdnem a felével nőtt a veszteség éves összehasonlításban.

Ahogy arról korábban mi is írtunk ebben a cikkben, a Klarna a befektetőknek a nyereségességhez vezető utat ígérte 2023-ra. A cég mindezt azzal próbálja alátamasztani, hogy a közreműködésükkel megvalósuló bruttó áruforgalom rohamosan növekszik. Erősen kérdéses, hogy ez meddig képes a türelmetlen befektetőket megnyugtatni. A jelenlegi gazdasági környezetben újból a profitabilitás és a pozitív cashflow került a befektetők fókuszába. Ezeket keresik, erre vágynak. A Klarna pillanatnyilag ettől mérföldekre van.

Hogy jutottak el ide?

A 2005-ben alapított Klarna hat hónapon belül nyereséges volt. Ez egészen egyedülálló teljesítménynek számít a fintech szektorban, ahol rendkívül ritka a nyereséges működés a vállalatok ilyen korai fázisában. A cég a következő 14 évben nyereséges volt, ami szintén komoly fegyvertény. Ezután kezdődött a kockázati tőkéből táplálkozó agresszív növekedési pálya a világjárvány idején. Ennek köszönhetően 2021-ben Európa legértékesebb fintech vállalatává koronázták 46 milliárd dolláros értékeltséggel.

Közben Paris Hilton lett a nagykövetük, és világszerte egyre nagyobb figyelmet kaptak, de ez sovány vigasz a cég számára, amelynek jelenlegi értéke 6,7 milliárd dollár. Tehát a csúcshoz viszonyítva több, mint 85%-ot veszített a Klarna az értékéből. Természetesen a 2021-es érték a valóságtól elrugaszkodott volt, azonban arra jól rámutat a zuhanás, hogy mekkora változás ment végbe a szektorban 2 év alatt.

A cég a nyereségesség elérése érdekében azt ígéri, hogy bevételi forrásainak számát fogja növelni, valamint az amerikai piac szerepe fog felerősödni a Klarna működésében. Egyelőre azonban nehéz elképzelni, hogy a makrogazdasági környezet számottevő javulása nélkül képesek lennének visszatérni a profitabilitáshoz.

(Forrás: Finextra)