Több cégnél is korlátozzák a ChatGPT-t

Egy bennfentes arról számolt be, hogy a JPMorgan háza táján korlátozzák az alkalmazottak ChatGPT használatát. A JPMorgan mellett más szervezetek is blokkolták a ChatGPT-hez való hozzáférést.

A múlt héten a Verizon is letiltotta a chatbotot a vállalati rendszereiben. Az indoklás szerint a döntés hátterében adatvédelmi aggályok állnak. Az alkamazottak által a ChatGPT-be gépelt utasítások olyan információkat tartalmazhattak, amelyek veszélyeztetik a vállalat ügyfeleinek adatait, illetve a cég által használt forráskódot. A New York-i állami iskolák januárban kitiltották a chatbotot az internetes hálózatukról és az iskolai eszközökről.

Az JPMorgan egyébként nem egy konkrét incidens miatt hozta meg ezt a döntést. Az nem derült ki, hogy hány alkalmazott használta a ChatGPT-t, vagy milyen funkciókra használták. A ChatGPT novemberben indult hódító útjára, ekkor dobta piacra az OpenAI nevű anyacég. Az OpenAI a mesterséges intelligencia kutatására szakosodott szervezet, kimondott céljuk, hogy olyan technológiát fejlesszenek, ami az emberiség javát szolgálja.

A ChatGPT már néhány nappal a start után átlépte az egymillió felhasználót. Ez rekordnak számít a tech világában, még soha senkinek nem sikerült ilyen rövid idő alatt ekkora felhasználóbázisra szert tennie. Az emberek többsége a chatbotot a munkahelyi és iskolai feladatok automatizálására használja. Ez érthető módon kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a mesterséges intelligencia képes lehet-e egyes fehérgalléros munkakörök kiváltására. Fontos hozzátenni, hogy a ChatGPT nem mindig megbízható, néha téves információt dob vissza és válaszai az esetek túlnyomó többségében általánosak.

A trend nem veszít lendületéből

Mindazonáltal az egyértelműnek tűnik, hogy sok munkavállalaó esetében egyfajta segéd szerepét tudja betölteni. Egyes vállalatok dolgozói a ChatGPT-t e-mailek írására és témakutatásra használják. Az alkalmazottak egy része azt mondja, hogy a chatbot segít nekik gyorsabban dolgozni, míg mások csupán azt próbálják elkerülni, hogy lemaradjanak a legújabb technológia használatában.

A technológiai megavállalatok azóta versenyt futnak a hasonló termékek bevezetése területén. A Google a Bard nevű AI-szolgáltatását prezentálta nemrég. Bard bemutatkozása nem volt zökkenőmentes, a bemutató során pontatlan információkat adott. Ennek köszönhetően a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a részvényei 7,44%-ot zuhantak, ez nagyjából 100 milliárd dolláros összegnek felel meg.

A Microsoft, amely már korábban több milliárd dollárt fektetett az OpenAI-ba, bemutatta a ChatGPT technológiáját használó, továbbfejlesztett Bing keresőmotorját. A piaci fogadtatás itt sem volt egyöntetű. Néhányan arról számoltak be, hogy a chatbotként is működő keresőmotor néha zavaros válaszokat adott a kérdésekre.

Az OpenAI a hónap elején közölte, hogy elindítja a ChatGPT fizetős változatát, amely havi 20 dollárért lesz elérhető a felhasználók számára.

(Forrás: The Wall Street Journal)