Tovább bővül az elektronikus pénzforgalom Magyarországon

Az elektronikus pénzforgalom további térnyerése olvasható ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kiadott friss statisztikákból. A kártyás vásárlások és az átutalások forgalma és értéke egyaránt bővült az év során. Különösen a digitális bankolás népszerűsége növekszik, éves alapon 27 százalékkal több átutalást indítottunk mobiltelefonról, mint 1 évvel korábban.

Növekvő pályán az elektronikus pénzforgalom

Évek óta megfigyelhető trend, hogy egyre inkább a fejlettebb, elektronikus eszközöket és csatornákat használjuk mindennapi vásárlásaink és tranzakcióink alkalmával. A kényelmes és biztonságos fizetési lehetőségek a kiterjedt és stabil infrastruktúrának köszönhetően az egész országban régóta elérhetőek. Az adatok alapján az is elmondható, hogy a felhasználók is egyre jobban megbíznak az új technológiákban. Erre utal, hogy miközben az infrastruktúra lefedettsége érdemben nem változott, az átutalások és a kártyás fizetések száma nőtt, míg a készpénzhasználat enyhén csökkent.

Az év második negyedévében közel 112 millió átutalást és 448 millió kártyás tranzakciót hajtottunk végre magyar bankszámlákról és kártyákról. Az előző év azonos időszakához képest ez rendre 2.8 és 13.1 százalékos növekedést jelent. A forgalom értéke inflációt meghaladó mértékű 24.4, illetve 39.1 százalékos emelkedést mutat, ami egyértelmű jele az elektronikus pénzforgalom bővülésének. Az átutalások közül kiemelendők a deviza tranzakciók, melyek számukat tekintve 8.3 százalék, értékükben pedig kimagasló 82.1 százalékos növekedést értek el éves alapon. Az emelkedő trend az adatközlés első éve (2014) óta egyértelműen megfigyelhető, és az utóbbi 2-3 évben fokozódni látszik.

Az elektronikus pénzforgalom térnyerése a készpénzhasználat csökkenését idézi elő. A készpénzfelvételek száma 0.9 százalékot mérséklődött 2022 második negyedévéhez képest, összértékük pedig jóval az infláció alatti mértékben, csupán 10.5 százalékkal tudott növekedni. Ez a folyamat egyenes következménye az utóbbi évtized technológiai fejlődésének, és a jegybank által bevezetett ösztönzőknek.

Népszerű a digitális bankolás

Az adatokból jól kiolvasható a digitális bankolás népszerűségének növekedése is. A mobiltelefonokról indított utalások száma éves alapon 27 százalékot emelkedett, több, mint 50 millió utalás történt csak az idei évben, ami majdnem megfelel a teljes 2021-es forgalomnak. A mobiltárcás tranzakciók még ennél is erőteljesebb növekedést mutatnak. Számuk meghaladta a 96 milliót, ami 53.3 százalékos emelkedés, értékük pedig 70.4 százalékos növekedéssel 666 millió forintot ért el. Az MNB 2020 óta közöl erről adatokat, azóta a tranzakciók száma és értéke is közel az ötszörösére nőtt. A statisztikák egyértelműen a kényelmes és praktikus mobil alapú fizetések elterjedését mutatják, azonban az is látható, hogy a nagyobb összegű átutalásokat továbbra is szívesebben intézik netbankokról a felhasználók.

Azonnali fizetések

Az azonnali fizetési forgalom is bővült, de a korábbi időszakhoz képest alacsonyabb mértékben. Bevezetésének első két évét (2020-21) követő dinamizmus megtorpanni látszik, a korábban tapasztalt kétszámjegyű növekedés a tranzakciók darabszámában egyszámjegyűre olvadt, és az előző negyedévben csak 8.7 százalékot ért el. Ugyanez a trend figyelhető meg a tranzakciók értékében is, a másfél éve tapasztalt 50 százalékos növekedés 10 százalékra zsugorodott. A mérséklődő bővülésnek adhat újabb lökést az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0, amelynek részleteiről mi is nem rég írtunk.

Forrás: MNB

Címlapkép: depositphotos