20 millió forintra emelkedik az azonnali fizetések értékhatára

Fontos mérföldkőhöz érkezett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által bevezetett Azonnali Fizetési Rendszer (AFR). Szeptember 1-jétől az elektronikus úton indított egyedi belföldi utalások felső értékhatára 10 millió forintról 20 millió forintra emelkedik. Az értékhatár növekedése az első lépés az azonnali fizetések ökoszisztémáját érintő kötelező továbbfejlesztéseknek, az AFR 2.0-nak – olvashatjuk az MNB mai közleményében.

Azonnali Fizetési Rendszer (AFR)

Magyarországon 2020 márciusában került bevezetésre, a világon egyedülálló módon kötelező érvénnyel, az Azonnali Fizetési Rendszer. A technológia révén a belföldi átutalások a nap 24 órájában, a hét minden napján 5 másodpercen belül teljesülnek, így a fogadó félnek nem kell várnia, hogy hozzáférjen a pénzéhez. Az első rendelet lehetővé tette, hogy a bankszámlaszám mellett a kedvezményezett fél mobiltelefonszámát, e-mail címét, adószámát, vagy adóazonosító jelét adjuk meg az utalásnál. Az MNB a kezdetektől fogva egy folyamatosan fejlődő ökoszisztémában gondolkodott, mely kiválthatja a készpénzforgalmat és minden fizetési helyzetben alternatívát jelenthet. A technológia fontos eleme az MNB 2030-ra kitűzött stratégiai céljának megvalósulásában, hogy a tranzakciók kétharmada elektronikusan teljesüljön.

Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

2023. január 1-jén lépett hatályba a pénzforgalom lebonyolításáról szóló rendelet módosítása, az AFR 2.0. A módosítás tartalmazza a rendszer fejlesztésére vonatkozó kötelezettségeket és határidőket. Az első határidőt pedig a mai nappal léptük át, így az azonnali átutalások értékhatára a duplájára nőtt. A rendelet további fejlesztési lépcsőket határoz meg, melyeket 2024 során kell teljesíteniük a pénzintézeteknek. Bevezetésre kerülnek az egységes adatbeviteli módokra, mint a QR-kódra, deeplinkre, és az NFC olvasási képességre vonatkozó új elvárások. A rendelet előírja a szolgáltatóknak, hogy teljeskörűen biztosítsák az összes ügyfelük számára a fizetési kérelmek fogadását. Megújul a QR-kód szabvány is, valamint kötelező lesz az azonnali utalások teljesüléséről szóló ügyféltájékoztatás is. A közlemény arra is kitér, hogy az MNB az AFR márkához kapcsolódó egységes arculati elemeket vezet be.

Fejlődő átutalási ökoszisztéma és a gazdasági növekedés

Az AFR fejlesztését kiemelt stratégiai célként kezeli az MNB és az Európai Központi Bank (EKB) is. Tavaly szeptemberben, a TrendFM-en hallható Fintech Világa rádióműsorban Suppan Márton és Varga Lóránt, az MNB Pénzforgalmi Fejlesztési főosztályvezetője beszélgettek erről Érczfalvi András műsorvezetővel. Habár sok ország küzd a tranzakciók becsatornázásával, az azonnali tranzakciók a világon egyre inkább elterjedt fizetési megoldások. Ez elsősorban a fogyasztói igények megváltozásával és a fintech vállalatok megjelenésével magyarázható. Az inkumbens bankok, akik gyakran ellenérdekeltek a technológia nyújtásában, ösztönözve lettek a szolgáltatás bevezetésében, amihez az EKB is évek óta biztosítja az infrastruktúrát.

A rendszer bevezetése ugyanis pozitív hatást gyakorol a nemzetgazdaságok reál fogyasztására és a reál GDP-re is. A hatás az év 365 napján, éjjel-nappal működő rendszerből vezethető le, mivel a másodperceken belüli pénzátutalás javítja a gazdaság általános piaci hatékonyságát. Egy tavaly megjelent kutatás szerint például az Egyesült Királyság GDP-je 2,7 százalékkal növekedne 2026-ban, amennyiben a fizetések összessége valós idejűvé válna.

Thaiföld az élen

A világon az egy főre jutó valós idejű tranzakciók számában – talán meglepő módon – Thaiföld vezetett 2022-ben. Az azonnali tranzakciók 34 százalékát tették ki az összes tranzakciónak a PromptPay rendszerének köszönhetően, ami egyre népszerűbb a távol-keleti ország lakosai körében. Az előrejelzések további növekedést várnak, a thaiföldiek 32 milliárd tranzakciót hajthatnak végre 2027-ben. Svájcban  és Törökországban is egyre népszerűbb fizetési megoldások az azonnali tranzakciókat biztosító rendszerek, előbbiben 1,4-1,5 milliárd tranzakciót, utóbbiban pedig 6,1 milliárd azonnal teljesülő tranzakciót várnak 2027-re. Magyarországon is szépen növekszik az azonnali fizetések aránya, az MNB jelentése szerint 2022-ben az összes átutalás 42 százalékát másodpercek alatt bonyolították le az ügyfelek.

(Forrás: MNB, MNB, Fintech.hu, PYMNTS)