Oroszország év végére elkészülhet a digitális Rubellel

Az elmúlt időszakban egyre többet hallani a CBDC fogalmát, ami nem más, mint a jegybankok által kibocsátott digitális valuta (Central Bank Digital Currency).

Ezek mellett egyébként további esetekben is használnak blockchain technológiát a központi bankok, és egyéb nagy játékosok, leggyakrabban kötvénykibocsátási folyamatokban. Tavaly például a Societe Generale 40 millió euró értékű kötvényt bocsátott ki digitális token formájában, amit ráadásul digitális euróval fizetett ki a vásárlói kör. Közben a két nagy kártyatársaság is bejelentkezett a területre: a Mastercard CBDC platformot indít, amelyen a központi bankok akár pilotokat is indíthatnak, a Visa pedig egyértelműen a szabályozott kriptopiacban hisz, ezt jelzik termékfejlesztései is. Christine Legarde korábbi IMF vezető Singapore Fintech Festivalon a CBDC folyamatokat sürgető szavai pedig már három éve hangzottak el.Idén januárban robbant a hír, hogy Kína után az EU-ban is jöhet a központi digitális valuta, ezt követően pedig alig lemaradva most Oroszország jelentette be, hogy még az idei év végén elindulhat a digitális Rubel tesztüzeme.

A koncepció ráadásul igen kiforrott: az orosz jegybank – Bank of Russia – bocsátja majd ki a digitális valutát, és a wallet-rendszer üzemeltetését is ők látják el, ami lehetővé teszi az összes kereskedelmi banknak, hogy a modern Rubel tárolására és felhasználására alkalmas számlát nyisson ügyfeleinek, legyenek azok akár magánszemélyek, akár vállalatok. Ez egyben azt is jelenti, hogy a bankok ügyfelei megszokott internetbanki és mobilbanki felületeiken kezelhetik majd az új jövevényt. A hírek szerint a Bank of Russia saját DLT platformját nyílt forráskódú megoldásra építi, céljuk pedig a pénzforgalom hatékonyabbá és gyorsabbá tétele, illetve a felmerülő költségek visszaszorítása.

Szerző: Suppan Márton