Digitális euró jöhet, Kína nyomában az EU

Ahogy azt már korábban megírtuk, a digitális euró bevezetését szorgalmazza az Európai Központi Bank (ECB), a napokban pedig kiderült, az Európai Bizottsággal immáron közösen dolgoznak a szükséges intézkedések, valamint a jogi és technikai kihívások feltérképezésén. A Központi Bank nemrégiben zárt le a témában egy nyilvános konzultációt, most pedig fontolóra veszik a 2021-es év közepén történő esetleges indulást is. 

Az EB és az EKB egy közös, technikai csapat megalapítása mellett döntöttek, melynek feladata a digitális euró potenciális kibocsátásához köthető kihívások felmérése lesz. A Bizottság állásfoglalása szerint mindenképp a bevezetés mellett szól, hogy elősegíthetné a valutával való globális kereskedés fellendülését. Ugyanakkor elmondták azt is, hogy a projekt jelentős akadályokkal néz szembe, elsősorban a pénzügyi stabilitás és a pénzügyi integráció terén, valamint a pénzmosás és a terrorizmus elleni erőfeszítések tekintetében. Egyébként az EKB nyilvános konzultációjának résztvevői által a digitális euró kapcsán legnagyobb arányban igényelt funkciók a fizetések titkosságának megőrzése (41%), a biztonság (17%), valamint az összeurópai bevezetés (10%) voltak.

Ezzel egyidőben Kína még előrébb tart a digitális jüan bevezetésében, az ázsiai ország ugyanis már egy központi banki digitális valutákon alapuló globális fizetési hálózat megalakulására készül. Az államilag felügyelt Blockchain-based Service Network (Blockchain-alapú Szolgáltatás Hálózat) már fel is fedte terveit egy digitális fizetési hálózat öt éven belüli felépítésére, mely számos ország központi banki digitális valutájára, valamint stablecoinokra épülne. Az intézmény a hálózatot számos nemzetközi bankkal és technológiai céggel való együttműködésként álmodta meg.

Úgy fogalmaztak, „ez a digitális fizetési hálózat teljesen meg fogja változtatni a jelenlegi fizetési és pénzáramlási szokásokat, egy egységesített digitális valutaátutalási és fizetési módszer lehetővé tétele révén, mely bármilyen információs rendszerben kivitelezhető lesz. A kényelmes és költséghatékony globális fizetési megoldás béta verziója 2021 második felében kerül elindításra.”

Forrás: Finextra

Bátorfi Botond