Nyugdíjpénztárakkal finanszíroznák a brit startupokat

Az Egyesült Királyság kormánya javaslatokat dolgozott ki a nyugdíjalapok megreformálására. A javasolt terv értelmében több-tízmilliárd fontot szabdítanának fel a nyugdíjalapokból a brit startupokba és gyorsan növekvő vállalatokba való befektetésre.  

Jeremy Hunt pénzügyminiszter éves Mansion House-beli beszédében ismertette terveit arra vonatkozóan, hogy hogyan kívánja vonzóbbá tenni az Egyesült Királyság tőkepiacait. Hunt szerint néhány brit nagy nyugdíjvállalattal – beleértve az Aviva, Legal & General, Phoenix és Scottish Widows cégeket – való megállapodással 2030-ra akár 50 milliárd fontot is felszabadíthatnak a startupok és kkv-k számára. Ez az összeg az említett nyugdíjalapok befektetéseinek 5 százalékát jelentené, amelyeket a korai fázisú vagy gyorsan növekvő brit vállalatokba fektetnének.

A pénzügyminiszter számításai szerint ezen tőke felszabadításával a nyugdíjbevételeket átlagosan személyenként több, mint évi 1000 fonttal lehet növelni: 

“A brit nyugdíjasoknak részesülniük kell a brit üzleti sikerből. A befektetések felszabadításával a tipikus kereső éves nyugdíjbevételét éves szinten több, mint 1000 fonttal növeljük a karrierje során. Ez azt is jelenti, hogy több befektetés jut a legígéretesebb vállalatainkra, ami az Egyesült Királyságban növekedést generál.”

Ambiciózusabb felvetések is elhangoztak

Azonban vannak, akik nem lelkesednek a javaslatokért. James Baxter, a Tideway Wealth vagyonkezelő cég alapítója szerint Hunt terve csak az Egyesült Királyság nyugdíjpiacának egy nagyon kis szeletét érinti. Baxter szerint sem a legnagyobb privát nyugdíjrendszerekkel, sem a közszféra erőforrásait sem veszik figyelembe. Ezek figyelembevételével a teljes brit nyugdíjrendszer 2,5 ezermilliárd fontot ér, amelyből 50 milliárd font csak egy jelentéktelen szelet. Baxter úgy fogalmazott:

“Ez egy lépés előre, de csak egy nagyon kicsi. Ha igazán jót akarunk tenni azokkal, akik a nyugdíjukra takarékoskodnak, és ösztönözni akarjuk a megfelelő befektetéseket az Egyesült Királyság vállalataiba és infrastruktúrájába, akkor nagyobb ambíciókkal kell rendelkeznünk, és realistábbnak kell lennünk a szükséges erőfeszítések és a kezdeményezés méretével kapcsolatban, hogy valódi különbséget tudjunk tenni.”

Mindenesetre izgalmas követni, hogy mi lesz a brit nyugdíjrendszer tőkéjének a sorsa. Az utóbbi hónapokban startupok világszerte szenvednek tőkeszűkösségben. Egy hasonló lépés nagy értékű finanszírozást tudna a brit startup ökoszisztémára szabadítani, amire most kimondottan szükségük van ezeknek a vállalatoknak.

(Forrás: Finextra)

(Címlapkép: Depositphotos)