Nem ért véget a Block vesszőfutása

A Block, a digitális fizetési szolgáltató egy merész stratégiai lépéssel úgy döntött, hogy az Európai Unióban bezárja a Verse márkát a Cash App égisze alatt. Emellett a Buy Now Pay Later (BNPL) platformja, a Clearpay is beszünteti működését Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban. Az ok? Egyik egység sem rukkolt elő a várt növekedéssel és nem hozta a Block által elképzelt nyereségességet.

A bejelentés közvetlenül a vállalat éléről érkezett. Jack Dorsey, a Block alapítója a második negyedéves vállalati eredményeket közlő konferencián tárta fel a konkrétumokat. Elmondta, hogy a két ágazat komoly befektetések árán valósult meg, a várt növekedési pálya azonban az évek során nagyrészt elmaradt. Dorsey meglátása szerint a gyorsan fejlődő fintech szektorban döntő fontosságú, hogy a szereplők gyorsan felismerjék, hol lesz a legnagyobb megtérülése a forrásaiknak. A mostani döntés is ennek jegyében született meg. A vezetők elképzelése szerint az erőforrásokat a nagyobb megtérüléssel kecsegtető területekre irányítják át.

A Verse, egy spanyol peer-to-peer fizetési megoldás 2020-ban került a Blockhoz. A felvásárlás stratégiai lépés volt, hogy tükrözze a Cash App által az Egyesült Államokban elért kolosszális sikert, azzal a céllal, hogy azt az európai kontinensen is megismételjék.

A Clearpay, amely az Afterpay európai alteregójaként működik, a Block portfóliójának másik jelentős tagja volt, amelyet 2021-ben vásárolt meg milliárdos összegért. A felvásárlását övező fanfár ellenére a platform nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Rájár a rúd mostanában a cégre. Nemrég csalással vádolták meg őket, bővebben ebben a cikkben olvashatnak az ügyről.

Pénzügyi szempontból instabil a Block

A fintech szektor dinamizmusát és kiszámíthatatlanságát remekül illusztrálja a Block európai botladozása. Ahogy a cég újrakalibrálja európai stratégiáját, az iparágban sokan szorosan figyelik majd, hogy a vállalat hová teszi következő tétjét.

A vállalat legutóbb a 2023. június 30-án véget ért második negyedéves pénzügyi eredményeiről számolt be. A második negyedévre vonatkozóan a Block 5,5 milliárd dolláros árbevételt generált, szemben az egy évvel ezelőtti 4,4 milliárd dollárral. Egy év alatt ez 25 százalékos növekedést indikál, aminek a befektetők örülhetnének is, azonban a vállalat több, mint egy éve csak égeti a pénzt, nem működik nyereségesen. Az idei év második negyedévében 122,51 millió dollár volt a veszteség. Mindeközben a működési költségek 21 százalékkal emelkedtek éves összehasonlításban.

Érdemes továbbá megvizsgálni közelebbről a vállalat mérlegadatait. Itt láthatjuk, hogy a Blocknak 8,2 milliárd dollár összegű, 12 hónapon belül esedékes kötelezettsége volt, és 4,4 milliárd dollár összegű, ezen túl esedékes kötelezettsége. Másrészt 5,8 milliárd dollárnyi készpénzzel és 4,3 milliárd dollár értékű, egy éven belül esedékes követeléssel rendelkezett. Tehát a kötelezettségei összesen 2,5 milliárd dollárral nagyobbak, mint a készpénz és a rövid lejáratú követelések kombinációja.

Ahogy az már fentebb kiderült, a Block az utóbbi időszakban veszteséges. Ha ezt nézzük, és összevetjük a mérlegben szereplő kötelezettségekkel a készpénzhez képest, egyáltalán nem tűnik szerencsésnek, hogy a vállalatnak bármilyen adóssága legyen.

Jack Dorsey alapító és a felsővezetők már több mint 1 milliárd dollárnyi részvényt adtak el a Block világjárvány idején végbement felfutásakor, ők biztosították, hogy jól járnak. Kérdés, hogy a többi részvényes számára mi lesz a történet vége.

(Forrás: Finextra)