Milliárdokat ér a hírhedt csaló által is nagyra tartott vállalat

Húszmilliárd dollárra nőtt a ChatGPT riválisát fejlesztő vállalat, az Anthropic értéke. Nemrég az Amazon fektetett 4 milliárd dollárt az Anthropicba, újabban pedig a Google-től szeretnének 2 milliárdot bevonni. Kiderült azonban, hogy korábban az egykori kriptokirály, Sam Bankman-Fried (SBF) által vezetett FTX is 500 millió dollárral szállt be a cégbe, sőt SBF egyénileg is befektetett 80 millió dollárt.

Egy jó döntés a számos rossz mellett

Javában folyik az amerikai állam által indított per Sam Bankman-Fried ellen. A héten került a tanúk padjára volt barátnője és egyik legfontosabb helyettese, Caroline Ellison. A bíróságon kiderült, hogy mindketten jelentős összeggel szálltak be korábban az Anhtropicba. Caroline egyetlen magánbefektetése során 10 millió dollárt adott a generatív AI fejlesztésével foglalkozó vállalatnak, míg az ügyészség célkeresztjében álló vállalkozó 80 milliót. Az FTX ezen felül további 500 millió dollárt fektetett a cégbe.

Az Anthropic értéke csak március óta az ötszörösére nőtt. Mindez azt jelenti, hogy Bankman-Fried befektetése igencsak megtérülni látszik, az AI fejlesztő vállalat lehetett volna számára az aranytojást tojó tyúk. Az ügyben eljáró bíró a tárgyaláson még az Anthropic nevének említését is megtiltotta, megjegyezve, hogy a vádlott tőkéjének forrása áll a vizsgálat középpontjában, nem pedig a befektetéseinek az eredménye.

ChatGPT rivális a biztonságos generatív AI

Az Anthropic által fejlesztett AI vonzereje a versenytársakhoz képest a folyamat metodológiájában rejlik. A cég elkötelezett abban, hogy a fejlesztés során más vállalatokhoz képest erősebb beépített korlátokat alkalmazzon. Az AI képzése során az úgynevezett Constitutional AI koncepciót alkalmazzák, ami azt jelenti, hogy a tréning alatt egy olyan szabály- és elvrendszert implementálnak, ami később az AI számára alapvető, kvázi alkotmányos korlátokat jelent. Egyszerűbben megfogalmazva, szigorúbb nevelésnek vetik alá az AI-t a tréningezés közben, aminek több feltételnek kell megfelelnie. Ez a rendszer biztosítja azt, hogy az AI társadalmilag elfogadott keretek között működjön összhangban az eredeti szándékokkal.

Az AI modellek természetüknél fogva hajlamosak koholmányokra építeni és a valóságtól elrugaszkodott, tévedéseket állítani. Ez a viselkedés elfogadhatóbb egy olyan AI-tól, ami hétköznapi felhasználók számára készült, kvázi szabad felhasználásra, akár szórakozás céljából. A tévedéseknek és a valótlanságokon nyugvó állításoknak azonban sokkal drasztikusabb következményei vannak bizonyos esetekben. Ha az AI-t egy vállalat szeretné napi folyamataiba beépíteni, akkor egy kisebb tévedés is jelentős kárt okozhat. Az olyan érzékeny iparágakban, mint az egészségügy vagy az építőipar, pedig katasztrofális eredménye lehet az AI hibás lépéseinek. Ha ilyen területeken is alkalmazni akarjuk a mesterséges intelligencia képességeit, márpedig miért ne akarnánk, akkor az eddigieknél sokkal szigorúbb képzésnek kell alávetnünk az új modelleket.

Az Anthropicot 2021-ben alapította Dario Amodei, aki a ChatGPT-2-t és ChatGPT-3-at fejlesztő csapatokat vezette. Alapítótársa pedig nővére Daniela Amodei, aki korábban az OpenAI belső szabályzatáért és biztonságáért felelős csapatokért felelt.

Forrás: pymnts.com

Címlapkép: Anthropic