Léket kapott a Revolut, de elsüllyedni nem fog

Múlt héten érkezett a hír a Revolut magyar ügyfelei számára, hogy a forint alapú bankszámlaszámok április 1-jétől megszűnnek és egyúttal litván számlaszámok kerülnek bevezetésre. Azóta kiderült az is, amit a szerkesztőségben sejteni véltünk, hogy a változtatás mögött a Raiffeisen döntése áll, vagyis az angol fintech vállalat nem önszántából költözteti át a számlákat Litvániába. De mit is jelent valójában a számlaszámok megváltozása az ügyfelek, és mit jelent a vállalat számára a magyar piac vonatkozásában?

Először is, érdemes röviden tisztázni, hogy mit takar a bankszámlaszámok változása a gyakorlatban. A Revolut magyar ügyfelei részére egy letéti számlát vezet a Raiffeisen banknál forint alapon, ami biztosítja a magyar számlaszámokat és a belföldi utalással járó előnyöket a kártyabirtokosok részére. A letéti számla egyfajta gyűjtőszámlaként funkcionál, ahova a banki utalások beérkeznek, illetve ahonnan az ügyfelek részéről indított belföldi banki átutalások elindulnak. Ezt a gyűjtőszámlát osztja fel a Revolut annyi részre, ahány ügyfélszámlát vezet a saját rendszerében, és ez az a gyűjtőszámla, ami április 1-jétől megszűnik, a pótlását pedig egy litván letéti számlával oldják meg.

A váltás következtében az ügyfelek pénze Magyarországról Litvániába kerül át. Ez azonban a szolgáltatás legtöbb vonatkozásában nem okoz változást. A Revolut kártyák elfogadása és az egyenlegek bankkártyával való feltöltése változatlan marad, továbbá a számla költöztetése önmagában a kártyahasználati díjakban sem szükségszerűen okoz emelkedést. Azok a felhasználók viszont, akik belföldi banki átutalásokat fogadtak és indítottak a számlájukról, megnövekedett átutalási idővel és díjakkal szembesülnek majd. Mivel a számla Litvániába kerül át, ezért minden magyar bankszámláról, illetve bankszámlára indított utalás nemzetközi devizautalásként lesz kezelve az érintett bankok által, ami drágább és lassabb, mint a belföldi forint tranzakció.

Mindez a Revolut számára komoly visszaesést jelenthet abban a törekvésében, hogy a magyar ügyfelei elsőszámú számlavezetőként használják a szolgáltatását. A Revolut és más neobankok hosszú távú célja, hogy az ügyfelei elsőszámú számlavezetőként tekintsenek rájuk, vagyis közvetlenül ide érkeztessék a munkabérből vagy más jövedelemből származó bevételeiket. A megnövekedett díjak és átutalási idő a belföldi tranzakciók esetén, azonban valószínűleg számos meglévő ügyfelüket fogja visszaterelni a hagyományos bankokhoz, mint elsődleges számlavezetőkhöz. Komoly aggodalomra azonban nincs oka a vállalatnak, mert a hagyományos bankokénál olcsóbb számlavezetési és a kártyahasználati díjak, az innovatív szolgáltatások (mint a beépített kriptovaluta és részvénykereskedelmi platform), a különböző devizaszámlák és a kedvező devizaváltás továbbra is elérhetők maradnak. A Revolut kártyát másodlagos kártyaként továbbra is több százezren fogják használni, akik közül bizonyára sokan visszatérnek majd elsődleges felhasználóként, amint a Revolut megoldja a magyar bankszámlák visszavezetését.

Görög Szabolcs