Kriptobűnözés: új kockázatok befektetőknek, új kihívások bűnüldözőknek

A kriptovaluták innovatív pénzügyi eszközök, amelyek a magas kockázatvállalású magánszemélyek és vállalatok számára gazdasági lehetőségeket hordoznak. A kriptovaluták elterjedésével azonban megjelent a kriptobűnözés is. Ez új kockázatokat jelent a befektetők és új kihívásokat a bűnüldözők számára. Cikkünkben röviden összefoglaljuk a kriptovaluták bűnügyi kockázatait.

A kriptovaluták

A kriptovaluták megjelenésük óta sok fejtörést okoztak a pénzintézeti rendszereknek, piacoknak,  jogász szakembereknek. A környezettudatosan gondolkodókat pedig a kriptovaluta rendszerek működésének óriási energiafelhasználása aggasztja. A kriptovaluták a semmiből jelentek meg: az első jelentős kriptovaluta, a bitcoin létrehozója mind a mai napig ismeretlen, misztikus személy. 

Egységes nemzetközi meghatározásuk, szabályozásuk a mai napig nincs. Japánban a kriptovaluta fizetőeszköz, a kriptopiac szereplői felügyelet alatt állnak. Németországban elszámolási egység, kereskedelme teljesen szabad. Az Egyesült Államokban a kripto szolgáltatókat a pénzügyi szolgáltatókkal azonosan kezelik, de a szabályozás államonként eltérő. 

Az Európai Unió 2023-ra kockázati megközelitésű szabályozást alakított ki, de a szabályozás nem fedi le a pénzintézeti rendszertől független kriptopiac teljes egészét. A kriptovaluták virtuális rendszerek, amelyek alkalmasak fizetések lebonyolítására, valamint befektetési célra is használhatók. 

A kriptovalutáknak saját piaca van, azonban kockázataik részben ma is feltáratlanok. A kriptopiac szereplői többek között a kriptobányászok, a vásárlók és eladók, a letétkezelők, a kriptotőzsdék és a közvetítők.

A kriptovaluták bűnözők számára kedvező sajátosságai

A bűnözésben egyre nő a kriptovaluták használata – a bűnözőknek azért jó, mert még mindig a gazdaság szürke zónájába tartoznak.

A kriptovaluták decentralizált eszközök, azaz nincs központi kibocsátójuk, vagy felügyeletük. Anonimitást biztosítanak a tulajdonosoknak – alapjuk a kriptográfia, innen származik az elnevezés is. A kriptográfia biztosítja a kriptovalutákra vonatkozó információk titkosítását. Az információkhoz kizárólag a titkosítás feloldására alkalmas kulccsal rendelkezők férhetnek hozzá.

A kriptovaluták ugyanakkor nem védettek a csalások ellen, mivel sem a fogyasztóvédelem, sem a befektetővédelem nem vonatkozik rájuk. Értéküket kizárólag a kereslet-kínálat határozza meg.

A kriptovaluták esetében az utalások pénzintézetek közvetítése nélkül megy végbe, és a  szokatlan tranzakciók jelentésére nincs előírás. A kriptovaluták átválthatók törvényes fizetőeszközökre, de mára már közvetlenül is használhatók áruk és szolgáltatások vásárlására.

Új kockázatok befektetőknek, új kihívások bűnüldözőknek

A bűnüldöző hatóságok részére komoly kihívást jelentenek a kriptovaluták. A kriptovalutákat komplex matematikai műveletek elvégzésére alkalmas számítógépes hálózat hozza létre, és csak digitális formában léteznek. A kriptográfiával védett információk megszerzése, a kripto tranzakciók követése, a tulajdonosok személyének felderítése rendkívüli számítógépes ismereteket követel meg a nyomozó hatóságoktól.

A kriptobűnözők sokfélék lehetnek. Egyes csalók például ígéretet tesznek bizonyos kriptovaluták értékesítésére, az ellenértéket átveszik, de nem szállítják le az ígért kriptovalutát. A befektetési csalók egy ötlet megvalósításának finanszírozására gyűjtenek kriptovalutát (Initial Coin Offering, röviden ICO) de az ötlet a valóságban nem is létezik, így a befektető pénze elvész. A Google és a Facebook, az ICO hirdetéseket be is tiltotta azok magas kockázata miatt.

A zsarolók gyakran kérnek pénzt kriptovalutában, ami csökkenti a lebukás veszélyét. Egyre több a virtuális lopás is, az informatikai rendszerek támadása, vagy a kriptotőzsdék elleni támadás.

Ismertebb bűnesetek

A legelső esetek között a japán kriptotőzsdéket megkárosító támadásokat említhetjük, amik 2014-ben és 2018-ban történtek. Ezekre az esetekre reagált Japán részletes szabályozással, valamint a kriptovaluták és szolgáltatók felügyeletével. 

Kiemelt eset volt a Silk Road kripto weboldal alapítójának elítélése. Életfogytiglani büntetést kapott, miután kiderült, hogy az oldalon folytatott kereskedés jelentős százaléka tiltott kábítószer kereskedelem volt. 

Az EUROPOL 2021. évi jelentése említi a korábban népszerű BTC kriptotőzsde esetét. Ez a kripto szolgáltató korrupcióval, drogkereskedelemmel kapcsolatos tranzakciókat bonyolított  le 2011-től 2017-ig.  A VITAE kriptovaluta értékesítését egy bűnözői kör folytatta piramisjáték jelleggel, amelynek százezrek estek áldozatául.

Az Egyesült Államokban 2022-ben lepleztek le egy több milliárd dolláros bitcoin lopást.

(Források: Europol, Money Laundering Watch, Pro Futuro)

(Borítókép: Depositphotos)