Ne dőljön be az új kriptovaluta csalásnak!

Kriptovaluta kereskedők figyelem! A Blockchain.com nevében írt ‘scam’ emaillel próbálnak felhasználókat átverni csalók. 

A Blockchain.com egy 2011-ben alapított, több mint 37 milliós felhasználó bázissal rendelkező kriptovaluta kereskedelmi platform. Az újabb csalási hullámban ‘scammerek’ egy, a vállalat nevében írt, kifinomultan megfogalmazott emailen keresztül próbálnak pénzt kicsalni a kereskedőkből. A levél a címzetteket arról tájékoztatja, hogy: 

“lehetőségünk van visszaadni a kriptopénzeket egy csaló cég által az Ön nevében nyitott pénztárcából. Ennek a cégnek a tevékenységét a pénzügyi hatóság blokkolta, és engedélyt kaptunk arra, hogy BTC-t adjunk ki a végfelhasználónak.”

A kriptovalutát, “amelyre jogosultak vagyunk” bankszámla adataink megadásával lehetne igényelni. A Blockchain.com egyébként egy folyamatosan frissülő weboldalon keresztül részletezi a csalások típusait, amelyet érdemes áttekinteni.

Kriptovaluta csalások további példái

A cikkünkben bemutatásra került módszer az adathalász csalások kategóriájába tartozik. Az adathalász csalások során az embereket arra csábítják, hogy felfedjék személyes adataikat, például bejelentkezési adatokat vagy pénztárcacímeket. A csalók hamis weboldalakat hozhatnak létre, vagy csalárd e-maileket küldhetnek, amelyekben legitim kriptopénz-tőzsdéknek vagy pénztárca-szolgáltatóknak adják ki magukat.

Emellett figyelni kell a Ponzi-rendszerekre is. Ezek olyan csalárd befektetési rendszerek, amelyekben a korai befektetőknek nem a törvényes nyereségből, hanem az új befektetők pénzéből fizetik ki a hozamot. A kriptovalutákkal összefüggésben a csalók magas hozamot vagy garantált nyereséget ígérhetnek egy adott kriptovalutába vagy projektbe történő befektetéssel. Az embereket arra csábítják, hogy fektessék be a pénzüket, de végül a rendszer összeomlik, jelentős pénzügyi veszteségeket okozva a résztvevők többségének.

Pump and Dump: A pump and dump rendszerben a csalók hamis vagy eltúlzott információk terjesztésével mesterségesen felhajtják egy alacsony értékű kriptopénz árfolyamát. Befektetőket vonzanak a kriptovaluta megvásárlására, aminek következtében az árfolyama átmenetileg megugrik. Amint az árfolyam eléri a csúcsot, a csalók eladják a tulajdonukat, ami az árfolyam zuhanását okozza, és veszteséget okoz azoknak, akik a “pumpálás” során vásároltak.

Továbbá találkozhatunk hamis kripto-tőzsdékkel és pénztárca kibocsátókkal, amelyek a legális platformok arculatát és felületeit utánozzák.

Nem új eredetű veszély

A kriptovalutákkal kapcsolatos csalások nem újkeletűek. Korábban megjelent Fintech Világa című podcast műsorunkban beszélt erről Suppan Márton, a Peak alapítója, és Érczfalvi András műsorvezető. A műsorban elhangzott személyes történet legfontosabb tanulsága, hogy a legfelkészültebb és tapasztaltabb felhasználókat is el tudják érni a csalók, komoly veszteségeket okozva. Emellett Suppan Márton a kiberbiztonsággal kapcsolatos edukáció hiányára hívja fel a figyelmet.

(Címlapkép: Depositphotos)