Veszteséggel zárta az évet a Klarna

Ötödik egymást követő évben jelentett nettó veszteséget a tőzsdére készülő Klarna, bár ennek mértéke elmaradt a megelőző évitől. Ezzel párhuzamosan svéd fintech óriás bevételei jelentős mértékben nőttek tavaly.

Az idén tőzsdére készülő BNPL óriás 2023-ban 2,5 milliárd svéd koronás (körülbelül 241 millió dolláros) veszteséget jelentett. Ez jóval kevesebb a 2022-es 10,4 milliárd koronás mínusznál. Bevételük eközben 22 százalékkal, 23,5 milliárd koronára nőtt.

Ezek a száraz adatok azonban csak a felszínt kapargatják. A Klarna rekord magas áruforgalmi értéket könyvelt el tavaly, és az év során a működési eredményét 95 százalékkal javította.

Sebastian Siemiatkowski, a Klarna vezérigazgatója szerint a cég tudatos döntést hozott a növekedésbe való befektetés mellett a negyedik negyedévben, az éves nyereségesség elérésének reményében.

“A GMV (Bruttó Kereskedelmi Forgalmi Érték) megközelítette az egy ezermilliárd koronát, és a működési eredmény 95 százalékos javulását ünnepeltük. Első alkalommal volt nyereséges hónapja, majd negyedéve a vállalatnak az elmúlt négy évben, és az Egyesült Államokban 1,4 milliárd koronás bruttó profitot realizáltunk. Novemberben aztán megünnepelhettük a valaha volt legsikeresebb értékesítési hónapunkat, a GMV meghaladta a 100 milliárd koronát, túlszárnyalva az egész 2015-ös év teljesítményét.”

Az Egyesült Államok a Klarna legnagyobb bevételű piaca lett. 2023 volt az első nyereséges év az Egyesült Államokban, mióta a Klarna 2015-ben belépett a piacra.

Siemiatkowski szerint a költséghatékonyság hatalmas javulást hozott az üzemeltetési eredményekben. A cég 31 százalékkal csökkentette az értékesítési és marketingtevékenységek költségeit, miután 2023-ban 1200 alkalmazottól vált meg.

Siemiatkowski januárban azt mondta, nagyon valószínű, hogy a Klarna részvényeit hamarosan bevezetik a tőzsdére az Egyesült Államokban. A Bloomberg szerint a vállalat 20 milliárd dolláros értékeltség mellett léphet tőzsdére.

(Forrás: Finextra)

(Címlapkép: Klarna)