Újabb nyereséges neobank született

Az Egyesült Királyság első digitális bankja, az Atom Bank, közel tíz évvel az alapítása után először jelentett be egész éves nyereséget. A vállalat egyike lett azon kevés neobanknak, amelynek sikerült átlépnie a nyereségesség küszöbén. 

Az Atom Bank 4 millió font nyereséget ért el 2023. március 31-ig tartó időszakban, miután tavaly ugyanezen időszakra 2 millió fontos veszteséget könyveltek el. Ugyan a költségeik 14 százalékot emelkedtek 51 millióról 59 millióra, a bevételük növekedése bőven felülkerekedett ezen. A neobank bevételei 62 százalékot nőttek az előző év azonos időszakához képest.

A bevételeket erősen megtolta, hogy a megtakarítási betétek több mint kétszeresükre nőttek a tizenkét hónapos időszak során, 6,6 milliárd fontra. Ezáltal a bank nettó kamatbevétele 62 százalékkal nőtt – ugyanannyival, mint a teljes bevétele – 76 millió fontra. 

Előrejelzések szerint az Atom Bank évi több, mint 100 millió font nettó kamatbevételt és több mint 25 millió font működési nyereséget fog termelni a következő pénzügyi évben.

Az Atom Bank kiemelt egy csoporthoz csatlakozott

Egy Boston Consulting Group (BCG) által közzétett kutatás alapján 2022-ben a neobankok mindössze 5 százaléka volt nyereséges. A BCG 450 neobankot vizsgált, amelyből mindössze 20 tudott nyereséget termelni a tárgyidőszakban. Ezek közül 11 az ázsiai-csendes-óceáni (APAC) régióban, 8 Európában, 1 pedig Latin-Amerikában található. 

A 2013-ban alapított, Durham székhelyű neobank ezzel a neobankok exklúzív csoportjához csatlakozott.  A növekvő számú nyereséges neobankok közé tartozik például a Starling Bank, a Monzó, a Revolut és a Tandem Bank is.

Az Atom Bank ügyfélszáma is megduplázódott, 224 000-re. Bár ez a szám jelentősen alacsonyabb, mint a versenytársak által hangoztatott milliós ügyfélbázis, a bank szerint a működési hatékonyságra összpontosító üzleti modell a sikerük kulcsa.

(Forrás: Altfi)

(Címlapkép: Depositphotos)