Újabb bank került nehéz helyzetbe

Hatalmasat, közel 30 százalékot estek az október 5-i kereskedésben az Egyesült Királyság egyik kihívó bankjának, a Metro Banknak a részvényei. A hétvégi sajtóhírek szerint a bank 600 millió fontos tőkebevonásra kényszerülhet, hogy megfeleljen a likviditási- és tőkekövetelményeknek – a helyzet ugyanakkor a hétvégi megállapodásnak köszönhetően megoldódni látszik.

A problémák már szeptember közepén látszottak, amikor az Egyesült Királyság központi bankja (Bank of England) bejelentette, hogy 2024-ig nem járul hozzá, hogy a Metro Bank saját belső modelleket alkalmazzon egyes lakáscélú jelzáloghitelek esetében a szabványosított modellek helyett. Ez lehetővé tenné a pénzintézet számára, hogy saját hitelelőzményeit használja a kockázatértékeléshez – ez azonban eltér a standard szabályoktól. Némi leegyszerűsítéssel azt jelenthetné, ha a hiteleket kevésbé kockázatosnak ítélnék meg, akkor a banknak kevesebb tőkével kellene rendelkezni ahhoz, hogy megfeleljen az a Bázel III. és a bevezetésre kerülő Bázel IV. előírásoknak.

A Metro több bankkal – köztük az HSBC-vel, a NatWesttel és a Lloyds-szal – is találkozott október 5-én, hogy megvitassák a jelzáloghitel-állomány harmadának megvásárlását a mérleg megerősítése érdekében. A bank továbbá felkérte a Morgan Stanleyt, hogy adjon tanácsot a helyzetre és az esetleges tőkeemelésre vonatkozóan.

Sikerült megállapodni

A ma reggeli híradások szerint a hétvégén a Metro Bank megállapodást kötött 600 millió font adósság refinanszírozásáról. Megerősítették továbbá azt is, hogy tárgyalásokat folytatnak 3 milliárd font jelzáloghitel-állomány eladásáról. Ez egyben azt jelenti, hogy a Jaime Gilinski Bacal kolumbiai milliárdos érdekkörébe tartozó a Spaldy Investments 102 millió font tőkeinjekciót ad a banknak. Ezzel részesedése a meglévő 9 százalékról 53 százalék körüli szintre emelkedik a bankban. A Metro Bank részvényei a hétfői kereskedésben visszatértek a zuhanás előtti értékre, sőt meg is haladták azt.

A Metro Bank esete nem egyedi probléma. Az idén már több bank is csődöt jelentett vagy felvásárolták, köztük a Credit Suisse, a Silicon Valley, a Signature és a First Republic.

(Forrás: Finextra)

(Borítókép: Depositphotos)